Cameron: "Emwazi saldırısı nefsi müdafaadır"

Cameron: "Emwazi saldırısı nefsi müdafaadır"


İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD'nin DAEŞ saldırısını ve Muhammed Emwazi'nin vurulmuş olabileceği ihtimalini değerlendirdi. Cameron, "Henüz doğrulanmasını bekliyoruz ama eğer saldırı başarılıysa, DAEŞ'i kalbinden vurmuş olacağız" dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD'nin DAEŞ militanı Muhammed Emwazi'ye düzenlediği saldırıyı nefsi müdafaa olarak nitelendirerek, "Henüz doğrulanmasını bekliyoruz ama eğer saldırı başarılıysa, DAEŞ'i kalbinden vurmuş olacağız" dedi.

Cameron, Downing Street'teki İngiliz başbakanlık ofisi önünde basına yaptığı açıklamada, ABD'nin DAEŞ'in infaz videolarında görülen DAEŞ militanı Muhammed Emwazi'ye yönelik dün gece düzenlediği saldırıyı değerlendirdi.

Cameron, "Saldırının başarıyla sonuçlandığından henüz emin değiliz ama Emwazi'yi bulmak için ne gerekiyorsa yapacağımızı, başkalarının da canını almasını neye mal olursa olsun önleyeceğimizi her zaman söyledim. ABD ile işbirliği halinde Emwazi'yi bulmak için çalıştık, bu ortak bir çabaydı ve iki ülkenin katkıları da önemliydi" diye konuştu.

Emwazi'yi "vahşi bir cani" diye nitelendiren Cameron, "Emwazi sadece Suriye'de değil, bütün dünyada ve İngiltere'de de siviller için tehditti. DAEŞ'in baş infazcısıydı. Birçok Müslümanı da öldürdüğünü unutmayalım. Daha çok insanı da öldürecekti" değerlendirmesini yaptı.

ABD'ye ve saldırıda katkısı olan İngiliz birimlerine teşekkür eden Cameron, "Bu bir nefsi müdafaa eylemiydi. Yapılması doğru olan buydu. Henüz doğrulanmasını bekliyoruz ama eğer saldırı başarılıysa, DAEŞ'i kalbinden vurmuş olacağız" diye konuştu.

Cameron, sözlerine şöyle devam etti:

"İngiltere'ye, İngiliz halkına ve müttefiklerimize zarar verenlere elimizin her yere uzandığını, sarsılmaz bir kararlılığımız olduğunu ve asla vatandaşlarımızı unutmadığımızı göstermiş olacağız. DAEŞ tehdidi devam ediyor, İngiltere ve müttefikleri bu terörist ölüm kültünü ve beslendiği zehirli ideolojiyi yenmedikçe de durmayacağız."

Muhammed Emwazi

Emwazi, ilk kez geçen yıl ağustos ayında Amerikalı gazeteci James Foley'nin infaz edildiği videoda görülmüş, İngiliz aksanıyla dikkat çekmişti. Emwazi'nin daha sonra bir diğer Amerikalı gazeteci Steven Sotloff, İngiliz yardım görevlisi David Haines, İngiliz taksi şoförü Alan Henning ve Amerikalı yardım görevlisi Abdul-Rahman Kassig'in infaz videolarında da görülmüştü.

1988 yılında Kuveyt'te doğan Emwazi, 1994 yılında İngiltere'ye taşındı ve ailesiyle Londra'nın batısında büyüdü. Emwazi, 2009 yılında Londra'daki Westminister Üniversitesi'nin bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra iki arkadaşıyla safari turu yapmak üzere Tanzanya'ya gitti. Ancak Tanzanya'ya girişine izin verilmemesi üzerine Hollanda'ya gönderilen Emwazi, burada İngiliz istihbarat yetkilileri tarafından terör örgütü Eş-Şebab'ın bulunduğu Somali'ye geçmeye çalışmakla suçlandı ve sorgulandı.

Muhammed Emwazi'nin Suriye'ye yaklaşık dört yıl önce gittiği tahmin ediliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu