İran'ın Türk ayaklanmasına karşı yeni oyunu!

İran'ın Türk ayaklanmasına karşı yeni oyunu!


Güney Azerbaycan’da rejmin Tahran'dan getirdiği 'besiciler' (rejme bağlı gönüllü silahlılar) Türklere karşı eylem yapacağı iddia ediliyor.

İran’daki hükümet yanlısı bir grup besic, Türklerin ayaklanmalarına karşı atağa geçti.

Alınan bilgilere göre; Tahran'dan Tebriz'e 20 otobüs besici getirildi.Tebriz dışında Urmu ve Erdebile'den de birkaç otobüs besicinin getirildiği iddia edildi.

Besicilerin amacının göstericilerin arasına girerek, Türklerin ayaklanmayı 'dinsizlik amaçlı' başlattığı imajı verilmek istendiği tahmin ediliyor.

Güney Azerbaycan’da Türklerin ayaklanmasından rejim kaygılanıyor. Bu nedenle de gösterilere provakatörleri sokarak ayaklanmaları amacından saptırmaya çalışıyor.

Besiciler Kimdir?

Besic, Ayetullah Humeyni tarafından Kasım 1979'da İran'da kurulan, gönüllü milis teşkilatı. Örgütün resmi adı Besic Direniş Gücü'dür .

Besic, günümüzde İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun bir alt koludur ve devlete çalışan gönüllü gençlerden oluşur. İran yasalarının hiçbir kısmında Besicin barış zamanında silahlanma gibi bir yetkisi bulunmamasına rağmen silahlı bir gücü oluşturmuştur. Besicin hiçbir üniformasının bulunmadığına istinaden ülkede onlara takılan lakap "sivil kıyafetliler" olmuştur.İddialara göre yıllardan beri camileri kendileri karargah olarak seçen Besic güçleri camilerin bodrum katlarında tutukladıkları rejim muhaliflerine işkence uyguluyor ve gayri resmi Devrim Muhafızları hapishaneleri gönderiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu