AB'nin etiket kararı HAMAS'ı memnun etti

AB'nin etiket kararı HAMAS'ı memnun etti


HAMAS, AB'nin Batı Şeria'daki "İsrail malı etiketi" uygulamasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), Avrupa Birliği'nin (AB) Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerde "İsrail malı" etiketi kullanılmasını engelleyen kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, konuyla ilgili bir yazılı açıklama yaparak, İsrail yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerdeki etiket uygulamasının doğru bir adım olduğunu belirtti.

Zuhri ayrıca AB'yi İsrail işgal sistemi ile bağlantılı ürünler ve hizmetlere kapsamlı ceza ve yaptırımlar uygulamaya davet etti.

AB, İsrail'in, işgal altında tuttuğu Batı Şeria'daki gayrimeşru yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerde "İsrail malı" etiketi kullanılmasını engelleyen bir karar almıştı.

"İsrail yerleşim birimleri" ürünü

Kılavuza göre, bundan sonra yerleşim birimleri, Golan Tepeleri veya Doğu Kudüs menşeli ürünlere "İsrail malı" etiketi vurulamayacak. Ayrıca, ürünlerde tek başına "İsrail'den", ''Golan Tepeleri'nden" veya "Batı Şeria'dan" etiketleri de kullanılamayacak. Bunun yerine "İsrail yerleşim birimleri" veya aynı anlama gelecek bir ifade üretim yerinin yanına eklenecek. Net bir ifade belirlemeyen AB, "Batı Şeria'dan-İsrail yerleşim birimi" veya "Golan Tepeleri'nden-İsrail yerleşim birimi" etiketlerinin kullanılabileceğini bildirdi. Filistin kaynaklı ürünlerde ise "Filistin'den" veya "Batı Şeria'dan-Filistin malı" etiketleri kullanılabilecek.

Yerleşim birimlerinde üretilen taze meyve ve sebze ile şarap, bal, zeytinyağı, yumurta, kümes hayvanları, organik ürünler ve kozmetik malzemelerinin menşe şehadetnamesi zorunlu olacak. Paketlenmiş gıda maddeleri ile sanayi ürünlerinde ise gönüllülük esas alınacak. Ancak her iki durumda ürünlerin menşe şehadetnamesinde yanlış veya yanıltıcı ifade kullanılamayacak.

Bu adımın, 30 milyar avro civarındaki İsrail-AB ticaret hacminin cüzi bir kısmını etkilemesi bekleniyor.

İsrail'in işgal altında tutuğu Batı Şeria'da inşa ettiği yerleşim birimlerinde 400 bin, Doğu Kudüs'te oluşturduğu yerleşimlerde 200 bin civarında Yahudi yaşıyor. Avrupa Birliği yetkilileri İsrail yerleşimlerinin uluslararası hukukta gayrimeşru olduğunu sık sık tekrarlıyor.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu