1916 Rus baskınları için "soykırım" teklifi

1916 Rus baskınları için "soykırım" teklifi


Çarlık Rusyası'nın 1916'da Batı Türkistan halkına uyguladığı zulmün "soykırım" sayılması teklif edildi.

Kırgızistan'da 1916 yılında Rus postalları tarafından gerçekleştirilen baskınının Kırgız soykırımı olarak kabul edilmesi 

Çarlık Rusyası’nın Batı Türkistan halkına karşı yaptığı silahlı baskını araştıran sivil komisyon tarafından Bişkek’te düzenlenen bilimsel-pratik konferansın katılımcıları bu olayları Kırgız halkına karşı imha veya soykırım olarak nitelendirilmesi gerektiğini belirtti.

Konferansa bilim adamları, tarihçiler ve cumhurbaşkanlığı kararıyla oluşturulan araştırma grubunun üyeleri katıldı. Söz konusu sivil oluşumun "Azattık" radyosuna konuşan temsilcisi Mametyunus Abulov konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Abulov açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bu trajik olaylarda Çarlık Rusyası halkımızı korkutmaya çalıştı, ama bunu başaramadılar. Sonra insanlarımıza işkence yaptılar ve halkımızı tam anlamıyla yok ettiler. Biz bu olaylar hakkında doğruları konuşmalıyız. Bu konuda tarihçilere çok da güvenmiyoruz. Hükümetimiz bu trajedinin 100’üncü yıldönümünü Rusya'nın olumsuz tepkisinden korkarak, resmi düzeyde yapmayı düşünmektedir ama biz ne zamana kadar korku içinde yaşayacağız? Halkımıza karşı yapılan imha girişimini açıkça haykırmalıyız.”

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev 2015 yılı Mayıs ayında 1916 olaylarının 100. Yıl Dönemi'ne hazırlık konusunda bir kararname imzalamıştı. Kararnamede bu olaylar Kırgız tarihinde en trajik dönem olarak nitelendirilmişti.

Kararnamenin açıklamasından sonra Rus katliamı hakkında tarihsel ve siyasal bir değerlendirme yapacak bir sivil araştırma komisyonu kurulmuştu. Bu olaylarda Rus ordusunun zulmünden kaçan Çuy, Issık-Göl ve Narın bölgelerinde yaşayan halk komşu Çin’e sığınmaya çalışmış ve bir kısmı yollarda ölmüştü.

Tarihçilere göre, bu olaylar esnasında bu bölgelerin nüfusu yüzde 40 oranında azaldı.

Sovyet döneminde Kırgız katliamı konusu hakkında konuşmak yasaklanmış ve tüm tarihi bilgiler arşivlerde gizlenmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Avrupa, terörden değil demokrasiden yana karar almalı
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Musul'dan kaçan sivillerin sayısı 400 bine yükseldi

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu