Aşırılık ve İslamofobi'de Almanya'ya rapor verildi

Aşırılık ve İslamofobi'de Almanya'ya rapor verildi


SPD'ye yakınlığı ile bilinen FES, aşırılık ve İslamofobi ile ilgili bir rapor yayınladı. Raporda din dersi imkanları, sığınmacıların korunması ve toplumda İslam algısının değiştirilmesi için tavsiyeler yer alıyor.

Almanya'da, Almanya Sosyal Demokrat Partisi'ne (SPD) yakınlığıyla bilinen Friedrich Ebert Vakfı (FES) 'Aşırılık ve İslamofobi ile mücadelede öneriler' adı altında bir rapor yayınlandı. Raporda, din dersi imkanları, sığınmacıların korunması ve toplumda İslam algısının değiştirilmesi için önemli bilgilere yer verildi.

FES'in başkent Berlin'deki merkezinde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanan rapor, siyasilere, Müslümanların oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarına ve medyaya yönelik tavsiyelerden oluşuyor.

Mart ayında çalışmalarına başlanan rapor, 35 kişilik bir heyet tarafından hazırlandı. Raporda tavsiye edilen 12 öneri arasında en ilginci "İslam düşmanlığı içeren suçların, Yahudi düşmanlığı eylemlerinde olduğu gibi istatistiğinin tutulması" ve "İslami kuruluşların diğer dini cemaatlerin olduğu gibi (kilise, havra) hukuki anlamda tanınmasına çaba sarf edilmesi gerektiği" oldu.

Raporda, Almanya'da İslamofobi'nin gerçek bir tehdit oluşturduğu vurgulanırken, 2015 yılının ilk 6 ayında camilere yönelik kundaklama girişimi gibi saldırıların sayısının 23'e ulaştığına işaret edildi. Ayrıca ABD'de gerçekleşen 11 Eylül saldırılarının bu düşmanlığı tetiklediği belirtildi.

Raporda;

- Müslümanların oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarının finansal anlamda da teşvik edilmeleri,

- Gençlere Almanca din dersleri imkanlarının sunulması,

- Sığınmacı yurtlarında koruma önlemlerinin artırılması,

- Okullarda ve ilgili devlet kurumlarında İslamofobi farkındalığının sağlanması,

- Toplumda İslam algısının değiştirilmesi için medya alanında Müslümanlara daha fazla söz hakkı tanınması,

- İslam düşmanlığı ile karşılaşanların deneyimlerini aktarabilecekleri merkezi bir birim oluşturulması...

gibi maddeler bulunuyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu