Peşmerge Sincar'a IKBY bayrağını dikti

Peşmerge Sincar'a IKBY bayrağını dikti


Peşmerge güçlerinin başlattığı "Sincar'a Özgürlük Operasyonu"na havadan da destek geldi. Alınan bilgilerde Peşmerge'nin Sincar'daki kaymakamlık binasına Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi bayrağı asıldı.

Peşmerge güçleri, yaklaşık 15 aydır Sincar'ı elinde bulunduran IŞİD'e karşı başlattığı "Sincar'a Özgürlük Opearasyonu"na Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları ile destek veriyor. Operasyon kapsamında IŞİD üyelerinin bulunduğu ilçe merkezi havadan ve karadan bombalanıyor. Bombardımanla birlikte Peşmerge güçlerinin sabahın erken saatlerinde harekete geçtiği öğrenildi. Erbilden yapılan açıklamada bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani'nin de operasyon bölgesinde olduğu bildirildi.

 

Bölgeden alınan bilgilerde Irak'ın kuzeyi ile Suriye'nin kuzeyini birbirine bağlayan uluslararası karayolunun Peşmerge güçlerinin eline geçtiği öğrenildi. Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) resmi sitesinde yayımlanan açıklamada Peşmerge'nin Sincar'daki kaymakamlık binasına Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı astığı belirtildi.

IKYB Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki ise Peşmerge'nin Musul'a bağlı Sincar merkezine girdiğini belirtirken "Peşmerge 10 kilometre ilerleme kaydetti. Allah izin verirse en kısa sürede Şengal'in kurtarılması müjdesini halkımıza vereceğiz. Şu an Şengal'in doğusundaki ana caddeye yaklaştık. Bombardıman ve ilerleyiş aralıksız devam ediyor." dedi.

IKBY Dışilişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami, operasyonun bölgede bulunan Mesut Barzani komutanlığında yürütüldüğünü ve "iyi bir ilerleme kaydedildiğini" açıkladı.

Bölgesel Yönetim'in Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, operasyon'a katılan 7,500 Peşmerge, Sincar Dağı ve eteklerindeki Sincar kentine üç koldan ilerliyor. IŞİD için önemli bir lojistik merkezi olan Sincar'ın alınmasından sonra bir güvenlik bölgesi oluşturulacağı belirtilen açıklamada, topçu ateşinin, kent ve çevresindeki yerleşim yerlerinin gözetilerek sürdürüldüğü de vurgulandı.

Musul'un merkezinin 120 kilometre batısında bulunan Sincar (Şengal) ilçesi 3 Ağustos 2014'te IŞİD'in eline geçmiş, bunun üzerine bölgedeki binlerce Yezidi Kürt, evlerini terk ederek Sincar Dağı'na sığınmıştı. Daha sonra Peşmerge'nin açtığı güvenlik koridorundan dağda mahsur kalanlar kurtarılmıştı. Sincar Dağı, IŞİD'den kurtarılsa da ilçe merkezi hâlâ IŞİD'in kontrolünde bulunuyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu