Murat Bardakçı'dan tarihi çağrı!

Murat Bardakçı'dan tarihi çağrı!


Haberturk yazarı Murat Bardakçı bugünkü yazısında "Abdülhamid'in kütüphanesi Yıldız Sarayı'na dönmelidir" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi'nin yerinin Yıldız Saray'ı olmasının ardından 2. Abdülhamid Han'ın kütüphanesinin de asli yerine taşınması gerektiğini yazdı. İşte Murat Bardakçı'nın o yazısı:

İLİM MERKEZİ İDİ AMA SONRA?

Şimdi, Yıldız Sarayı'nın “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi” olması hâlinde yapılması gereken hayırlı bir işten, daha doğrusu kurtarılması şart olan bir kültür hazinesinden bahsedeyim:

İmparatorluğun son senelerine kadar, Yıldız Sarayı'nda Türkiye'nin en zengin ama en şanssız elyazması kütüphanelerinden biri vardı. Kütüphane, Sultan Abdülhamid'in 30 küsur senelik iktidarı sırasında yavaş yavaş kurulmuştu. Kitapların çoğu satın alınmış, alımda son derece ciddî davranılmış, akademik bakımdan önemli ve sanat değeri yüksek eserler seçilmiş, başta Topkapı Sarayı Kütüphanesi olmak üzere önemli kitaplıklarda birkaç nüshası olan bazı elyazmalarının fazla olan nüshaları da Yıldız'a nakledilmişti.

Sultan Abdülhamid'in talimatı ile kütüphaneye sadece elyazmaları değil, Avrupa'da eski asırlarda basılmış olan son derece nâdir eserler de getirilmiş, Türkiye'de yayınlanan ama bulunması çok zor olan nadir kitaplar da temin edilmiş, hükümdarın emri ile çekilen ve onbinlerce fotoğraftan meydana gelen “Yıldız Albümleri” de buraya konmuştu.

EŞİĞE YATIP KURTARDI

Derken 31 Mart hadisesi yaşandı, Selânik'ten İstanbul'a gelen Hareket Ordusu'nun patırtıyı bastırmasından hemen sonra Yıldız Sarayı yağma edildi, binbir emekle toplanmış olan eşyaların çoğu kapanın elinde kaldı ve sarayda yağmadan tek kurtulan yer, kütüphane oldu.
Her biri mücevher gibi olan elyazmalarının nasıl olup da yağmalanmadıklarını geçen gün yazmıştım, kısaca tekrar edeyim:

SABRİ EFENDİ KÜTÜPHANENİN ÖNÜNE YATMIŞTI

Abdülhamid'in “hafızkütübü”, yani kütüphane müdürü olan Kalkandelenli Sabri Efendi önde gelen bir Arnavut ailesine mensuptu, aynı zamanda şeyh idi. Hareket Ordusu'ndaki Arnavut birliklerin kütüphaneyi de yağmaya geldiklerini görünce eşiğe yatmış, “İçeriye girmek için önce beni çiğneyin” demiş, askerler gayet tanıyıp hürmet ettikleri Sabri Efendi'yi görünce “Aman şeyhim, estağfirullah” diyerek geri çekilmişlerdi!

Sultan Abdülhamid'in kitapları işte bu şekilde kurtuldu. Cumhuriyet'in ilânından sonra Yıldız Sarayı'nın bir kısmı bir İtalyan şirketine kumarhane yapılması için verilip bazı binalar da başka kuruluşlara tahsis edilirken kütüphanenin Yıldız'da kalmasına gerek olmadığı düşünüldü. Kitapların tamamı İstanbul Üniversitesi'ne gönderildi, Bayezit'ten Süleymaniye'ye giden yolun üzerinde bulunan binaya yerleştirildiler ve binanın ismi de “Üniversite Kütüphanesi” oldu.

ATATÜRKÇÜ MÜDİRE TÜM ESERLERİ PERİŞAN ETTİ

Topkapı Sarayı Kitaplığı ve Süleymaniye ile beraber İstanbul'un en önemli üç elyazması kitaplığından biri halini alan Üniversite Kütüphanesi, kitabı “bilen” ve en önemlisi de “seven” idarecilerinin ve memurlarının sayesinde ilim dünyasına senelerce mükemmel şekilde hizmet verdi ama 1990'ların sonunda maalesef perişan edildi!

Binayı önce 1999 depremi, sonra da 28 Şubat vurdu! Depremde hasar gören bina uzun süren bir restorasyondan geçti, ardından başına bir hanım profesör getirildi ve bu hanım, öğretim üyelerinin Atatürk rozeti takıp takmadıklarının soruşturulduğu günlerde eski Türkçe bütün kitapları sandıklara doldurup mahzene indirtti! Derken zamanın rektörüne gidip “Harf Devrimi'nden önce yayınlanmış bütün kitapları kütüphaneden kaldırdım hocam” diye bir de tekmil verdi!

ASLÎ YERİNE GİTMELİ!

Üniversite Kütüphanesi'nin tekrar toparlanması seneler sürdü ama kolleksiyonlar hiçbir zaman eski hâlini alamadı ve son senelerde de dijitalleşme merakının kurbanı oldu! Sultan Abdülhamid'in kitapları şu anda üniversitenin açtığı ihaleleri kazanan bilgisayar şirketleri için gelir kaynağıdır, İstanbul Üniversitesi'ne bağlı kitaplıklardaki elyazmaları güya dijital ortama aktarılıp kataloglanmaktadır ama bu işi konunun uzmanı olmayanlar yaptıkları için çekimler maalesef hiçbir işe yaramaz vaziyettedir.

ESERLER BODRUMA ATILDI

Bugün bu köşede Üniversite Kütüphanesi'nin gadre uğradığı ve paketlendiği günlerde, yani 2000'lerin başında çekilmiş bir fotoğrafını görüyorsunuz. Fotoğraftaki kolilerde bir eşi daha bulunamayacak olan kitaplar, yani Yıldız Sarayı'nın elyazmaları vardır ve Sultan Abdülhamid'in şimdi kör-topal ayakta tutulmaya çalışılan kütüphanesi, bir zamanlar işte böyle bodrumlara atılmıştır!

18 BİN 600 ESER YILDIZ SARAY'INA GERİ DÖNMELİDİR

Bunları neden mi yazdım? Geçmişteki hüzünlü macerasını artık az kişinin bildiği Üniversite Kitaplığı'nın, daha doğrusu Sultan Abdülhamid'in kütüphanesinin eski şaşaalı ve ilim merkezi olduğu günlere dönebilmesi için...

Bunun tek yolu, seneler boyu her şekilde perişan edilen kütüphanedeki 18 bin 600 adet elyazmasının başına daha başka işlerin gelmemesi için tamamının ve onbinlerce fotoğrafın asıl yerine, yani yakında “Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi” hâline gelecek olan Yıldız Sarayı'na nakledilmesinden geçer ve bir “külliye”ye böyle bir kütüphane yaraşır!

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu