Çin zulmü Doğu Türkistan'ı kavuruyor

Çin zulmü Doğu Türkistan'ı kavuruyor


Yarım asırda 35 milyon Uygur Müslümanı şehit eden İşgalci Çin, 300 bini aşkın Uygur Müslümanını da demir parmaklıkların arkasında yaşamaya mahkum etti. Son kurban 17 yaşındaki Ali...

Özellikle ”dini faaliyetlerde bulunma” suçlamasıyla ve  kurmaca  sudan  sebeplerle, işgalci Çin tarafından tutuklanan Doğu Türkistanlı Müslüman sayısı günden güne artıyor. Bölgeden gelen en son habere göre işgalci Çin, 17 yaşındaki Doğu Türkistanlı  Ali’yi  ”Terör örgütü kurmak ve bu örgütün liderliğini yapmak” suçlaması ile müebbet  hapis cezasına çarptırdı.

Bölgeden gelen en son habere göre İşgalci  Çin, Doğu Türkistan’ın Aksu şehrinde  oturan 17 yaşındaki Teknik Meslek Lisesi  öğrencisi Ali’yi  ”Terör örgütü kurmak ve bu örgütün liderliğini yapmak” suçlaması ile müebbet  hapis cezasına çarptırdı. 

İşgalci Çin, Ali’yi ilk olarak 2014 yılının Eylül ayında, okuldan 13 arkadaşı ile beraber tutukladı. Ali’nin de içinde bulunduğu 13 Doğu Türkistanlı öğrenci  ”terör örgütü kurmak, cep telefonları aracılığı ile dini içerikli yazı ve   yasa dışı bilgileri  bir birlerine yollamak, bir birlerine bu konuda tavsiyelerde bulunmak” suçlamaları  ile yargıladı.

13 Doğu Türkistanlı öğrencinin davası,  gizli yapıldığı söylenenen ve ailelerinin  alınmadığı  çok sayıda ki duruşma ile  1 sene boyunca devam etti. En son olarak  Ali’nin ailesine  geride bıraktığımız Ekim ayında, İşgalci Çin tarafından resmi bir tebligat yollandı.

Çin tarafından Ali’nin ailesine gönderilen resmi tebligatta ”17 yaşındaki Ali’nin  terör örgütü kurduğu, bu örgüte üyeler topladığı ve bu kurduğu örgüt ile devletin güvenliğini yıkıcı faaliyetlerde bulunduğu, bunun sonucunda da işledeği bu suçlar sebebi ile müebbet hapis cezasına çartırıldığı” belirtildi.

Ali ile beraber yargılanan ve tutuklu bulunan   12 Doğu Türkistanlı öğrencinin akıbeti ile ilgili ise henüz bir bilgi yok.

 

Çin zulmü gerçeği

Bilhassa dini faaliyetlerde bulunma suçlamalası ile tutuklanan  Doğu Türkistanlı Müslümanlar bu suçtan ötürü en az 20 yıl olmak kaydıyla müebbete kadar uzanan cezalar alıyor. Gördükleri muamele ve işkence sebebiyle hapisten çıktıklarında tanınmaz halde bulunuyor.

İşgalci Çin’in tek kişilik hücrelerde tuttuğu ve hapishaneden çıkana dek hiç bir yakını ile görüşmesine izin vermediği  Doğu Türkistanlı mahkumlar  bir ömrü bu koşullarda geçirmek zorunda kalıyor. Ağır işkencelerin uygulandığı Çin zindanlarında, bir çok Doğu Türkistanlı Müslüman can verirken bazılarının organları da Çin vatandaşlarına satılıyor.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu