Amerika 15 dolar için sokaklara döküldü

Amerika 15 dolar için sokaklara döküldü


ABD'de yüz binlerce işçi, saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılması için sokaklara döküldü.

ABD genelindeki birçok şehirde, saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılması için gösteriler düzenledi.

Başta New York, Boston, Chicago, Los Angeles, Philadelphia, Detroit olmak üzere 270 ayrı kentte, 'insanca yaşamak için, 15 dolar saat ücreti' eylemi gerçekleştiren fast food restoran çalışanlarına, başka sektörlerden yüz binlerce kişi de destek verdi.

"İnsanca yaşamak için"

ABD'de sağlık, fast food restoran, havalimanı, kargo, hastane, otel ve başka sektörlerde çalışan yüzbinlerce işçi, asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılması ve sendikal hakları için sokağa döküldü. New York'ta da binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemde, kentin değişik noktalarından gelen binlerce kişi Foley Meydanı'nda toplandı. Çalıştıkları sektörü simgeleyen renklerde tişörtler giyen binlerce kişi, “Saatlik ücret için 15 dolar istiyoruz, şimdi" sloganları eşliğinde, taleplerini dile getiren dövizler ve pankartlar taşıdı. 

Her alanda eşitlik

New York'ta 2012 yılında başladıktan sonra dalga dalga ülke geneline yayılan ve şimdiye kadar en büyüğü dün yapılan eylemlerde, “insanca yaşam için insana yakışır ücret" sloganları atıldı. Meydanda yapılan konuşmalarda, Amerikalıların saatlik 15 dolar ücret ve sendika hakkına destek mesajları verilerek, asgari ücretle çalışan insanların bütün yıl boyunca, şirketlerin CEO'larının bir günde kazandığı kadar para kazanabildikleri vurgulandı. Üniversite öğrencisi Nicole Orbona, geçimini sağlamak için boş vakitlerinde part-time çalıştığını belirterek, “Saatlik ücretin 15 dolara çıkması mücadelesine destek vermek için buradayım. Hizmet sektöründe saatte 5 dolar kazanıyorum. Restoran ve bar hizmetleri ücretlerinde değişiklikler olması gerek ve bu olursa çok güzel olacak" dedi. Naton Leah de, işçilerin mücadelesinin saatte 15 dolarlık ücret talebinin yanı sıra, her alanda eşitlik sağlamak olduğunu anlattı.

New York polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken eylemcilere daha önce de olduğu gibi New York Başsavcısı Eric Schneiderman, Manhattan Belediye Başkanı Gale Brewer ile bazı New Yorklu milletvekilleri ile bazı müzik grupları da destek verdi. Başsavcı Schneiderman, saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılmasından yana olduğunu, bunun yasalaşması durumunda yasayı uygulamayan işletmeleri dava edeceklerini belirtti.

Clinton '12 dolar olsun' diyor

Foley Meydanı'nda yapılan konuşmaların ardından, binlerce kişilik kalabalık bir süre daha eylemlerini sürdürdükten sonra dağıldı. ABD'de, saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılmasına Cumhuriyetçi Parti karşı çıkıyor. Başkan Barack Obama'nın destek verdiği saatte 15 dolar uygulamasına, 2016'da yapılacak başkanlık seçimi aday adaylarından Demokrat Partili Demokrat Partili Bernie Şanders tam destek verirken, Hillary Clinton ücretin 12 dolar olmasını uygun gördüğünü belirtiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu