Melek Baykal'ın medeniyet çizelgesi

Melek Baykal'ın medeniyet çizelgesi


Yozgat'taki Hayri İnal Konağını ziyaret eden ve buradaki izlenimlerini sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Melek Baykal konağın eski sahipleriyle Yozgat Belediye çalışanlarını kıyaslayarak kendisini misafir eden belediye personelini "gerici" buldu.

Tiyatrocu Melek Baykal Yozgat'ta bulunan ve Geç Osmanlı Dönemi sivil mimari eserlerinden olan Hayri İnal Konağı'nı ziyaret etti. Ziyareti sırasında dikkatini duvardaki fotoğraflarda evin eski sahiplerinin batı usulü giyim kuşamı çekti. Fotoğraftaki şahsiyetler ile kendisini misafir eden tesettürlü belediye personelini kıyaslayan Baykal, 150 yıl önce insanımızın bu günden daha medeni olduğunu ima ederek, başörtüsünü gericilik sembolü yaptı. 

Medeniyet kelimesinin, İslam dininden önce adı Yesrib olan Medine şehrinden geldiğini bilmeyen "aydın"larımız, inancını yaşamaya çalışan kadınlarımızı hakir görmeye devam ediyor. Yozgat Hayri İnal Konağı'nı ziyaret eden Melek Baykal, konak izlenimlerini instagramda paylaşarak kendisiyle hatıra fotoğrafı çektiren başörtülü kadınları geri kalmışlığın sembolü olarak gösterdi.

Baykal, günümüz Türkiyesi'ni şöyle yorumladı:

"Konağın duvarında konağın gerçek sahipleri Hayri İnal ve ailesinin resimlerini gördüm… Gözlerime inanamadım en az 100 sene önce çekilen resimlerdeki hanımefendiler son derece medeni bir tavır ve kılık kıyafetleriyle bana gülümsüyorlardı…

Çok mutlu olmuştum. Sonra kafamı sola çevirdim gördüğüm manzara 150 sene sonra geldiğimiz noktaydı… Yani konağın yeni sahipleri Yozgat belediyesi ve çalışanları… yeni sahipleriyle aralarına girip resim çektirdim. Yüzümdeki ifadeden ne kadar mutlu olmuşum anlarsınız zaten… Konağı terk ederken aklımda tek bir şey kaldı konağın gerçek sahiplerinin medeni halleri. Sonra karmakarışık duygularla oradan uzaklaştım. Ve kendi kendime sordum. Biz ne zaman ve neden bu kadar geriye gittik diye. Cevabını bulamadım."

Paylaşıma yağan tepkiler üzerine Melek Baykal sosyal medya hesabını kapattı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu