Bursa'nın kurtuluşu ve Cumhuriyet fotoğrafları kitaplaştırıldı

Bursa'nın kurtuluşu ve Cumhuriyet fotoğrafları kitaplaştırıldı


Yıldırım Belediyesi tarafından hazırlanan "Bursa'da Kurtuluş ve Cumhuriyet" kitabı tanıtıldı.

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kitabı hazırlayan Mehmet Haluk Türköz ile "Bursa'da Kurtuluş ve Cumhuriyet" kitabını Barış Manço Kültür Merkezi'nde tanıttı. Atatürk'ün 77. ölüm yıldönümünde tanıtımı yapılan kitapta aynı zamanda Cumhuriyet'in kuruluşunun 92. yılı sebebiyle 92 fotoğraf yer alıyor. Türköz'ün 40 yıllık çalışmalarının sonucu ortaya çıkan kitap iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımda Bursa'nın kurtuluşundan Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar olan zamanki fotoğraflar yer alırken, ikinci kısımda ise Cumhuriyet'in kuruluşundan sonraki yıllarda yapılan kutlamaların fotoğrafları yer alıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden elde edilen fotoğrafların büyük bir kısmı ilk kez yayınlanıyor.

Türköz, "Kitaptaki resimlerin hepsi orijinal ve hepsi de elimizde. Yani hiç birinde reprodüksiyon yok. Üstelik bu fotoğrafların içinde Bursa'nın kurtuluşundan sonra Mustafa Kemal'in Bursa'ya geliş fotoğrafları var. Kuvayi milliye birliklerinin ve o günün keşşafı diye bilinen izcilerin fotoğrafları var. Albümdeki fotoğrafların çoğu ilk kez yayınlandı" diye konuştu.
Edebali ise, "Tarihiyle barışık olmayanın geleceği inşa etmesi mümkün değildir. Bu eserin de buna katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ayrıca bu eser Bursa ve Yıldırım'ın insanları için de güzel bir hatıra olacak" dedi.

Tanıtımdan sonra Edebali ve Türköz kitaptaki fotoğraflardan oluşan sergiyi gezdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Avrupa, terörden değil demokrasiden yana karar almalı
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Musul'dan kaçan sivillerin sayısı 400 bine yükseldi

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu