"Rusya Kırım'a, Kırım'ın köklü halkını yok etmek için geldi."

"Rusya Kırım'a, Kırım'ın köklü halkını yok etmek için geldi."


KTMM Başkanı Çubarov: Kırım'ın birkaç yıl Rusya'ya bağlı olması, Kırım Tatarları'nın kendi topraklarından kovulması demektir.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Ukrayna'nın bir haber sitesine yaptığı açıklamada, Kırım'ın birkaç yıl Rusya'nın elinde bulunmasının, Kırım Tatarları'nın vatanlarından olması anlamına geldiğini belirtti.

“Farklı rejimler altında Rusya'nın dahilinde yaşama ve Rusya ile etkileşim tecrübemiz var. Bu çok korkunç ve yüzyıllarca birikmiş bir tecrübe. Kırım'ın birkaç yıl Rusya'ya bağlı olması, bizim için Kırım Tatarları'nın kendi topraklarından kovulması demek. Kırım yine Kırım Tatarlarından arındırılmış bir yer olacak. Putin, Kırım'ın ilk ilhakından sonra ortaya çıkan sloganı gerçekleştirecek. O slogan şöyle idi: ‘Kırım Tatarları'ndan arındırılmış Kırım'" diyen  Çubarov, Stalin'in bu sloganı gerçekleştirdiğini ama onyıllar sonra Kırım Tatar halkının vatanlarına tekrar döndüğünü kaydetti.

Günümüzde yarımadada uygulanan rejimde Kırım Tatarları'nın yaşayamayacağını anlatan Çubarov, “Bu rejim, Putin rejimi olduğundan değil, bu rejim Rusya rejimi olduğundandır. Putin bu durumda ikincil etken. Rusya her zaman Kırım'a, Kırım'ın köklü halkını yok etmek için geldi.” diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu