İslam karşıtı PEGIDA'nın "Kristal Gece" saygısı

İslam karşıtı PEGIDA'nın "Kristal Gece" saygısı


İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA'nın "Kristal gece" diye de bilinen "Pogrom Gecesi"ne saygısı sloganları susturdu. Hareket üyeleri, Almanya’nın Dresden kentinde Yahudi soykırımının başladığı gecenin 77. yıl dönümünde gösteri yaptı.

Almanya'nın Dresden kentinde İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA (Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar), Nazilerin Yahudi soykırımını başlattığı gecenin 77'nci yıl dönümünde gösteri düzenledi. 

"Pogrom Gecesi" olarak adlandırılan soykırımın başladığı 9 Kasım 1938 gecesinin yıl dönümünde, kentin Tiyatro Meydanı’nda toplanan İslam ve göçmen karşıtı göstericiler, PEGIDA'nın kurucusu Lutz Bachmann'ın konuşması sonrasında, Postplatz ve Altmarkt meydanları üzerinden yürüdü.

Müslümanlara ve göçmenlere nefretiyle bilinen Bachmann'nın, gecenin "Pogrom Gecesi" olduğunu hatırlatması ve uyarıda bulunması üzerine göstericiler, yürüyüş boyunca slogan atmadı. 

PEGIDA'nın önde gelenlerinden Tatjana Festerlin, yaptığı konuşmada, "Almanların Nazilerin 12 yıllık yönetiminden kaynaklanan suçluluk kompleksini resmi olarak sonlandırması" gerektiğini savundu.

Yürüyüş sonrası geri döndükleri Tiyatro Meydanı'nda Alman milli marşını söyleyen göstericiler, olaysız dağıldı.

Bu gösteri, ırkçı PEGIDA'nın faaliyete geçmesinden bu yana 37. gösterisi oldu. 

Öte yandan, Dresden kentindeki PEGIDA karşıtı "nefrete karşı sevgi" grubunun düzenlediği gösteriye de yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Kayseri'deki terör saldırısı davası yarın başlıyor
Dünya
Sosyal medyada 'günaydın' yazdığı için gözaltına alındı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu