Bakan Şimşek: 'İstikrar ekonomiyi rahatlattı'

Bakan Şimşek: 'İstikrar ekonomiyi rahatlattı'


1 Kasım seçimlerinin ardından gözler yeni kurulacak hükümette. özellikle ekonomi alanında neler yapılacağı merak ediliyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hükümetin öncelikli olarak hayata geçireceği ekonomik reformları anlattı.

İSTİKRAR EKONOMİYİ RAHATLATTI 

Siyah beyaz gibi bir farklılık, hakikaten 7 Haziran sonrasında bir belirsizlik söz konusuydu Türkiye'nin risk primi hızla yükseldi, ama 1 Kasım'dan sonra Türkiye'nin risk primi düştü ve şu anda Türkiye'ye çok güçlü bir ilgi var, dolayısıyla Türkiye'nin önü açık. 

YENİ HÜKÜMET REFORM YAPACAK 

Türkiye'de siyasi istikrar var, güçlü bir hükümet kuruluyor, reformcu bir hükümet. Reformlarla Türkiye'nin önü daha da açılacak, Türkiye tekrar hızlı bir şekilde yüksek büyüme patikasına oturacak diye ümit ediyoruz. Tabii ki küresel konjonktür zor bir konjonktür. Çin'de ciddi bir yavaşlama var, emtia fiyatlarındaki düşüş gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkiliyor. FED'in faiz artışı riski hala orda, bizim bölgemizde jeopolitik gerginlikler var. Yani küresel ve bölgesel koşullar hala sıkıntılı. Ama hiç olmazsa bu şoklara karşı Türkiye'nin direncini artıracak güçlü bir hükümet var. 

EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET ARTIRILACAK

Bizim vaatlerimiz var, emeklimize, asgari ücrete vs. yaptığımız vaatler var. 3. olarak ta tabi ki büyük projeler var Türkiye için. Bunların hepsinin temelinde siyasi istikrarla birlikte reform yapabilirsek, reformları önceliklendirebilirsek hem vaatlerimizi hem de projelerimizi gerçekleştirme fırsatı buluruz. Temelde öncelik reformlardır fakat bazı vaatlerin hemen yerine getirilmesi gerekiyor. O anlamda da bir hükümet programı sunulacak, o hükümet programında da yol haritası çizilmiş olacak. 

 

Küresel konjonktür kısmen belirleyici olacak. Ama Türkiye'nin kendi iç dinamiklerinden kaynaklı sorunlar azalmış, risk primi düşmüş olacak. O anlamda bunun fiyatlara yansıması olacak. Biz global ekonominin bir parçasıyız ve global ekonomideki bir takım gelişmeler ister istemez bütün ülkeleri etkilediği gibi Türkiye'ye de yansımaları olabiliyor. Önemli olan Türkiye'nin reform yaparak bu şoklara karşı dayanıklılığını artırmasıdır. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu