Kadınlar için camilere abdest yeri!

Kadınlar için camilere abdest yeri!


Camii ve Kur'an Kursu Dernekleri Federasyonu Başkanı Kıyak "Birçok camide kadınlara ait şadırvan ya da abdest alma yeri yok. Kadınların rahat şekilde abdest alabileceği yerler yapmalıyız" dedi.

Türkiye Camii ve Kur'an Kursu Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, birçok camide kadınlar için şadırvan ya da abdest alma yerinin olmadığını belirterek kadınların rahat şekilde abdest alabilecekleri yerlerin yapılmasını istedi.

Kıyak, kadınların camilerde abdest almalarının zor olduğunu belirterek birçok camide kadınlar için ayrı bir abdest alma yeri olmadığına işaret etti. Bu nedenle kadınların abdestlerini cami civarındaki lavabolarda almaya mecbur kaldığını ifade eden Kıyak, "Lavabolar ise hijyenik olmadığı gibi abdest almaya da elverişli değil. Kadınları bekleyen diğer bir sıkıntısı ise abdestlerini paralı almak zorunda kalmalarıdır" dedi.

Müminlerin kulluğunu her gün 5 vakit namaz kılarak tazelediği dile getiren Kıyak, şunları kaydetti: 

"Erkekler, şadırvanlarda abdest alıp namazını camilerde kılabiliyor. Peki kadınlar, dışarıdayken nerede abdest alıyor? Birçok camide kadınlara ait şadırvan ya da abdest alma yeri yok. Uzun yıllardır tartışılan ve çözüm üretilmeyen sorun, bugün de geçerliliğini koruyor. Bu sorunu çalışan bayanlar, öğrenciler, alışverişe çıkan hanımlar, turistik gezi için gelen kadınlar ve Müslüman turistler, birebir yaşıyor. Kadınların rahat şekilde abdest alabileceği, namaz kılabilecekleri yerler yapmalıyız. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
Hakkani Grubuna Hava Saldırısı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu