"İyi vatandaş kartı" olmayana oda yok

"İyi vatandaş kartı" olmayana oda yok


66 yıldır komünist Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da kızıl zulüm katlanarak artmaya devam ediyor. 1949'daki Çin işgalinden bu güne Doğu Türkistanlı Müslümanlar öz vatanında parya.

1949'da Doğu Türkistan’ın  istila edilmesinin ardından Doğu Türkistanlı Müslümanlar kendi vatanlarında istenmeyen ve sorunlu kişiler konumuna düşürülmüşken, Çinli göçmenler Doğu Türkistan’ın adeta asıl sahipleri konumuna yükseldi.

Bu durumun en son örneği 3 Kasım Salı günü   Çin hükümet yetkililerinin Kaşgar’da ”terörle mücadele” kapsamında yaptıkları toplantıda kararlaştırdıkları "Uygur Müslümanların  Doğu Türkistan’daki otellerde kalabilmesi için polisten onaylı ”İyi vatandaş”  kartı alabilme şartı ile görüldü.

Yeni uygulamayı teyit edebilmek için Doğu Türkistan’ın bugunkü başkenti  olan Urumçi’deki bir otelden telefonla yer ayırtmak isteyen ve kendisini Uygur olarak tanıtan bir muhabire, otel görevlileri "polisten onaylı iyi vatandaş kartı alması gerektiğini" belirtti.

Urumçi’de çıkan   Xinjiang Ribao gazetesinin haberine göre,  Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetinde, iki gün süren Komünist Parti’nin yerel toplantisından "2020 yılına  kadar 5 yıllık  süre içerisinde terörle mücadele" ve "dini faaliyetlerin kontrol altına alınması politikalarının devamı" yönünde kararlar çıktı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Komandolar K.Irak'a girdi
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu