Kanada sığınmacı komitesi kurdu

Kanada sığınmacı komitesi kurdu


Kanada, 25 bin Suriyeli için sağlık bakanı başkanlığında bir komite kurdu

Kanada'da, 2015 yılı sonuna kadar giriş izni verdiği 25 bin Suriyeli sığınmacının koordinasyonu için bir komite kuruldu.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum'un yaptığı açıklamaya göre, komitenin başkanlığını Sağlık Bakanı Jane Philpott, yardımcılığını ise Kültür Bakanı Melanie Joly yapacak.

Komitede, Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale, Dışişleri Bakanı Stephen Dion, Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum, Hazine Bakanı Scott Brison, Uluslararası Kalkınma Bakanı Marie-Claude Bibeau, Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan ile Demokratik Kurumlardan Sorumlu Devlet Bakanı ve ülkenin ilk Müslüman Bakanı olan Maryam Monsef de üye olarak bulunuyor.

McCallum, "Hükümet olarak sığınmacılar için elimizden geleni yapıyoruz. Kanada halkı da bu çabaya katkıda bulunmak ve bu trajediyi yaşayanlara sponsor olmak için gayret etmelidir. Bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur" dedi.

İlk toplantısını bugün gerçekleştirecek olan komite, öncelikle 25 bin Suriyeli sığınmacının güvenli bi şekilde Kanada’ya geçişini sağlayacak. Komite, sığınmacılar için minimize edilen bütçe kalemlerinin yeniden canlandırılmasını, gelecek sığınmacıların güvenlik taramalarının yapılmasını, sağlık başta olmak üzere diğer ihtiyaçlarının karşılanmasını güdümleyecek.

Komite ayrıca, ülkeye getirilecek sığınmacılara harcanmak üzere 100 milyon dolarlık ilave bir bütçe ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği aracılığıyla Suriyeli sığınmacılara 100 milyon dolar yardım yapılmasını da organize edecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu