Mehmet Görmez'den 'ezan yasağı' açıklaması

Mehmet Görmez'den 'ezan yasağı' açıklaması


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Ezan istiklalin simgesidir, konuyu takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Antalya İl Müftülüğü'nün ortaklaşa düzenlediği 8. Diyanet İşleri Reisi İbrahim Bedrettin Elmalı Sempozyumu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, diyanet işlerinin tarihinin mutlaka yazılması gerektiğini söyledi. Sempozyuma Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke, Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Sempozyum saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti ve açılış konuşmalarıyla devam etti.

Diyanetin tarihi yazılmalı

Diyanetin tarihinin mutlaka yazılması gerektiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Gerçekten diyanetin tarihi, diyanet İşlerinin tarihi mutlaka yazılması gerekir. Geleceğe ışık tutması bakımından ibretlerle dolu bir tarih olduğunu belirtmek isterim. Bu tarih ibret alınsaydı tekerrür etmezdi. Tarihin tekerrür etmemesi açısından bu tarihin her türlü ortaya çıkması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Kıbrıs'taki ezan yasağı

Görmez, KKTC'deki 3 camide sabah ezanlarının hoparlörden okunmasının mahkeme kararıyla yasaklanmasıyla ilgili, "Biz Kıbrıs'taki hem müşavirimizle hem oradaki yetkililerle diyalog halindeyiz. Onun için bunun üzerinden ayrıca bir ezan tartışması başlatmanın doğru olmadığını düşünüyorum" dedi.

"Ezan istiklalin simgesidir"

Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen "8. Diyanet İşleri Reisi İbrahim Bedrettin Elmalı Sempozyumu" için Antalya'ya gelen Görmez, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle sabah ezanlarının hoparlörden okunmasının, 3 camide mahkeme kararıyla yasaklanmasına ilişkin gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

KKTC'nin daima bir Müslüman ülke olarak kaldığını belirten Görmez, "Her Müslüman ülkede ezan, bağımsızlığın, istiklalin ayrılmaz önemli simgesidir" diye konuştu.

Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doğrusu Kıbrıslı vatandaşlarımız, kardeşlerimiz bana da tepkileri ilettiler. Eğer bu mahkeme kararı ezanın kendisine yönelik ise zaten hukuki bir değeri olmaz ama teknik bir şey ise sadece megafonun çıkardığı sesle ilgiliyse bu da aynı şekilde topluma daha güzel bir şekilde ulaştırmak için önlemler alınır. Biz Kıbrıs'taki hem müşavirimizle hem oradaki yetkililerle diyalog halindeyiz. Onun için bunun üzerinden ayrıca bir ezan tartışması başlatmanın doğru olmadığını düşünüyorum."
Görmez, siyasi konuları ve sorumluluk alanı dışındaki soruları cevaplayamayacağını ifade etti.

"İslam coğrafyası tarihinin en zor dönemini yaşıyor"

Görmez, burada yaptığı konuşmada, dünyanın, İslam dininin, Müslümanların ve İslam coğrafyasının tarihin en zor dönemlerini yaşadığını söyledi.

Din görevlilerinin böyle bir dünyada insanlığın umudu haline geldiğini ifade eden Görmez, milletin dini ve manevi hayatına hizmet ettiklerini vurguladı.

Diyanet İşleri Teşkilatının 1924'den günümüze kadar çok önemli süreçlerden geçtiğini, milletin dini ve manevi hayatını daima ayakta tutmak için çaba sarf ettiğini dile getiren Görmez, kurumda çalışan herkese bu sorumluluk kapsamında çok büyük görevler düştüğünü vurguladı.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığındaki bütün görevlerin ikiye ayrıldığını, bunların asli ve tali görevler olduğunu, tali görevlerin masabaşı görev niteliği taşıdığını aktararak, "İdarecilik ve unvanlı görevlerin tamamı masabaşı görevlerdir. Bizim asli görevimiz, mihrap görevidir, bizim asli görevimiz minber görevidir, bizim asli görevimiz milletin manevi, dini ve ahlaki hayatını ayakta tutma çabası ve gayretidir. Asli görevimizi yerine getirmiş olduğumuz zaman Allah'a ve millete karşı görevlerimizi yerine getirmiş oluruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu