Şehir Üniversitesi'ne yeni rektör

Şehir Üniversitesi'ne yeni rektör


Şehir Üniversitesi Rektörlüğüne getirilen paralelci Bugün gazetesi köşe yazarı Ali Atıf Bir görevinden alındı. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker tarafından yapılan açıklamada yeni rektörün Cengiz Kallek olduğu belirtildi.

Şehir Üniversitesi Rektörlüğüne getirilen paralelci Bugün gazetesi köşe yazarı Ali Atıf Bir görevinden alındı. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker tarafından yapılan açıklamada yeni rektörün Cengiz Kallek olduğu belirtildi.

Murat Ülker sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Ali Atıf Bir beyefendi vekaletten ayrılıyor. Asaleten kadim dostum Cengiz Kallek beyefendiyi atadım. Yanlış anlaşılma olmasın" dedi.

CENGİZ KALLEK KİMDİR?

Şehir Üniversitesi rektörlüğüne getirilen Cengiz Kallek, 1960 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi (1982). TDV İslâm Ansiklopedisi Genel Müdürlüğü’nde telif ve redaksiyon uzmanı olarak çalışırken Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İslâm Hukuku yüksek lisansı (1989) ve İktisat Tarihi doktorası yaptı (1994).

Malezya’daki Uluslararası İslâm Üniversitesi (IIUM) İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi’nde (1994-96) yardımcı doçent ve Uluslararası İslâm Düşüncesi ve Medeniyeti Enstitüsü’nde (ISTAC, 1997-99) doçent olarak görev yaptı. Türkiye’ye dönüşünden sonra TDV İslâm Araştırmaları Merkezi’nde araştırma uzmanı konumunda çalışmayı sürdürürken Başkan Yardımcılığı’nı da deruhte etti. Bu arada Fatih Üniversitesi’nde kısmî zamanlı dersler verdi (2000-2010). İstanbul Şehir Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. Aynı fakülte ve bölümde Dekanlık ve Bölüm başkanlığı yaptı (2010-13).

Halen öğretim üyeliğinin yanı sıra çeşitli dernek ve vakıflarda kurucular kurulu (İSAV), mütevelli heyeti (GGV), yönetim kurulu (GGV, DEKVA) ve danışma kurulu (BSV, İGİAD) üyeliklerini sürdürmektedir.

Yüksek lisans (Hz. Peygamber Döneminde Devlet ve Piyasa, İstanbul: Bilim ve Sanat Vakfı, 1992) ve doktora (Asr-ı Saâdet’te Yönetim-Piyasa İlişkisi, İstanbul: İz Yayıncılık, 1997; Sosyal Servet, İstanbul: Klasik Yayınları, 2015) tezleri dışında İslâm İktisat Düşüncesi Tarihi: Harâc ve Emvâl Kitapları başlıklı bir kitabı (İstanbul: Klasik Yayınları, 2004, 2015), İngilizce ve Türkçe makaleleri yayımlandı. Ayrıca çeşitli yerli ve yabancı ansiklopedilerde Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere fıkıh, tarih, iktisat, siyaset, metroloji gibi alanlarda yüz altmışı aşkın maddesi neşredildi.

KURUCU ÜYELER İSTİFA ETMİŞTİ

İstanbul Şehir Üniversitesi kurucularından Doç. Dr. Fahrettin Altun, Prof. Dr.Burhanettin Duran ve Prof. Dr. Medaim Yanık, Prof. Dr. Ali Atıf Bir'in rektör atanması üzerine üniversitedeki görevlerinden istifa etmişti.

Doç. Dr. Fahrettin Altun, istifalara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Rektörlük görevine atanan Ali Atıf Bir'in İstanbul Şehir Üniversitesinin misyonu, vizyonu ve değerleriyle açık bir karşıtlık içinde olduğuna dikkati çekmiş ve ve Ali Atıf Bir'in"YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı. Türban üniversiteye girerse Türkiye Şeriatla savaşı kaybeder" ifadesini anımsatmıştı.

Ali Atıf Bir'in bugüne dek "Paralel Devlet Yapılanması"na destek verdiğini bildiren Doç. Dr. Altun, anti-demokratik ve özgürlük karşıtı cephede yer alan bir ismin rektörlüğe getirilmesini kabul etmediklerini açıklamıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu