Kanada'da Müslüman mahkumlara dini ayrımcılık had safhada

Kanada'da Müslüman mahkumlara dini ayrımcılık had safhada


Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi federal hapishanede kalan Müslüman mahkumlara uygulanan dini ayrımcılığın had safhaya ulaştığını bildirildi.

"National Council of Canadian Muslims" (Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi- NCCM) ülkedeki federal cezaevlerinde mahkumlara karşı uygulanan dini ayrımcılık şikayetlerinin had safhaya ulaştığını belirterek, bu iddiaları araştırmak üzere federal bir soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Sivil hak ve özgürlükleri izleyen bir sivil toplum kuruluşu olan NCCM, son 3 yıldır kendilerine gelen şikayetleri izlediklerini ve olumlu bir değişim görmediklerini kaydederek, soruna acilen el konulması gerektiğini duyurdu.

- Kutsal kitap sıkıntısı

NCCM Genel Direktörü İhsaan Gardee, yaptığı açıklamada, ''Bir önceki hükümet, Din Özgürlüğü Ofisi marifetiyle, yabancı ülkelere milyonlarca dolar para aktarırken, hapishanelerin fonları kesildiği için mahkumlar kendi dinlerinin kutsal kitaplarını bulamaz haldeler" dedi.

-İki Müslüman mahkuma yapılanlar

NCCM'den yapılan açıklamada, Alberta eyaletinin kuzeybatısında bulunan Grande Cache Institution federal hapishanesindeki iki Müslüman mahkum yapılan dini ayrımcılık da gözler önüne serildi. Nicolas Hovenesian (30) ve Muhammed Karim (35) isimli mahkumlara ulaşan merkez, iki mahkumun resmi şikayetlerinin Kanada İnsan Hakları Komisyonu'na ulaşmasını sağladı.

Mahkumların yaptıkları başvuruya göre, Müslüman mahkumlar genellikle terörist diye çağrılıyor. İleri derecede ırkçı ve ayrımcı şakalara maruz kaldıklarını anlatan Hovenesian ve Karim, ibadet ve dua için sadece cezaevinin kilisesine izin verildiğini ancak burada da kendilerine yeterli zaman verilmediğini söyledi.

- Cuma namazını yarıda kestiler

Cezaevindeki dini aktiviteleri kontrol eden Papaz Mark MacGee'nin, son 9 yıldır cezaevindeki cuma namazları ve dini bayramları sürekli yarıda kestirdiğini ifade eden Hovenesian ve Karim, "Tam namazın ortasında, 'Katoliklerin töreni var' deyip bizi tekmeleyerek kiliseden attılar" ifadesini kullandı. Papaz MacGee'ye ''Father'' (Peder) diye hitap etmedikleri için kiliseye girmekten men edildiklerini ve ceza aldıklarını açıklayan iki Müslüman mahkum, lavabo ve musluk olan birimlerde abdest almalarına da izin verilmediğini kaydetti. Papaz Mark MacGee'nin kendisi gibi İslam'ı seçenleri aşağıladığını anlatan Hovenesian, "Bana defalarca, 'Sen beyazsın. Niye Müslüman oldun ki? Senin Katolik olman lazım" dedi.

-Seccade yerine kirli battaniye

Kilisede ibadet imkanı kalmadığı için, namaz kılmak için seccade olarak kullanmak üzere temiz bir örtü istediklerini söyleyen Muhammed Karim, "Bize kirli bir battaniye verdiler. Oysa Edmonton'daki Müslümanlar, hapishaneye seccade, battaniye ve Kur'an bağışlıyorlar. Verdikleri kirli battaniye için de 20 dolar ödememiz gerekiyor. Oysa 20 doları burada biriktirmek için, en az iki haftalık harçlığımızı biriktirmemiz gerekiyor'' açıklamasını yaptı.

Hapishanenin dini hizmetlerinin ihale edildiği şirket yetkilileri ile defalarca görüşme talep ettiklerini anlatan Hovenesian ve Karim, ''Gelip ne istediklerini anlatıp gittiler. Bizim ne istediğimizi asla dinlemediler'' diye şikayette bulundu.

- ''Görüşmeler sürüyor''

Öte yandan iki Müslüman mahkumun şikayetlerinin NCCM aracılığıyla Kanada İnsan Hakları Komisyonu'na ulaşmasının ardından, Kanada Cezaevleri Kurumu'ndan yazılı bir açıklama geldi.

Yönetimin, tüm dinlere ve inançlara saygılı olduğu kaydedilen açıklamada, Grande Cache Institution federal hapishanesindeki mahkumların durumlarının iyileştirilmesi için görüşmelerin sürdüğü ifade edildi. Açıklamada, Müslüman mahkumlar için kilisede kalma süresinin yeniden düzenlendiği ve cuma günleri için de bir imamın, video konferans aracılığıyla bu kişilere vaazda bulunduğu bildirildi.

Bu arada, Nicolas Hovenesian'ın Kanada Cezaevleri Kurumu'na yaptığı cezaevi değiştirme isteği reddedilirken, Muhammed Karim'in başvurusunun kabul edildiği öğrenildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Evinin sundurmasında mahsur kalan genci itfaiye kurtardı
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Jandarma Genel Komutanı Azerbaycan'da şehitlikleri ziyaret etti

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu