Kıbrıs'ta ezan skandalı!

Kıbrıs'ta ezan skandalı!


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Lefke kasabasında ezan skandalı yaşanıyor. Avukat Feza Güzeloğlu, hoparlörden okunan sabah ezanının 'kendisini rahatsız ettiği' gerekçesiyle başvuruda bulundu. Mahkeme dava sonuçlanana kadar sabah ezanı ile duaların hoparlörden verilmemesine karar verdi.

SABAH EZANINA YASAK

Avukat Feza Güzeloğlu, Lefke’de hoparlörden okunan sabah ezanının rahatsızlık verdiği gerekçesiyle Lefke Kaza Mahkemesi’nde dava dosyaladı. Mahkeme, Güzeloğlu’nun, dava sonuçlanana kadar, hoparlörle sabah ezanın okunmasını durdurmak için talep ettiği ara emrini de verdi.

3 CAMİDE HOPARLÖR SUSTU

Mahkemenin 2 Kasım tarihli ara emrinin ardından Lefke’de Şeyh Nazım (Orta Cami),  Pir Paşa Cami ve Aşağı Cami’de üç gündür okunan sabah ezanı ile dualar hoparlörden verilmiyor. Esasa ilişkin davanın ne zaman sonuçlanacağı ise belli değil.

TALİP ATALAY DA DAVALI 

Avukat Feza Güzeloğlu, rahatsızlık verdiği gerekçesiyle ses yükseltici aletlerin camilerden kaldırılması talebiyle açtığı esasa ilişkin davada ise Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi ile daire Başkanı Talip Atalay’dan davacı oldu. Dava kazanılırsa diğer yerleşim birimleri için de emsal teşkil edecek.

Lefke’de Şeyh Nazım ( Orta Cami ), Pir Paşa ve Aşağı Camilerde Sabah ezanlarının okunmaması için ara emri alındı. Lefke’de Üç Camide Sabah ezan sesleri sustu.

Lefkeli Avukat Feza Güzeloğlu, Lefke’de bulunan Camilerdeki ses yükseltici cihazlarla ezan okunmasının rahatsızlık verdiği gerekçesi ile ses yükseltici cihazların kaldırılması için Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi ve Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay hakkında dava açtı.

2 Kasım 2015 tarihinde Lefke Mahkemesinde görüşülen ara emri talebinde davanın sonuçlanmasına kadar Lefke Mahkemesi Lefke’de Şeyh Nazım ( Orta Cami ), Pir Paşa ve Aşağı Camilerinde okunan sabah ezanlarının okunmaması için ara emri verdi.

Avukat Güzeloğlu davasını böyle savundu

Güzeloğlu “ Lefke’de bulunan Şeyh Nazım ( Orta Cami ), Pir Paşa ve Aşağı Camilerinde ses yükseltici cihazlarla okunan Arapça duaların ve ezanların okunmaması için hoparlörden yayınlanmaması, sabah ezanı okunurken ses yükseltici cihaz kullanılmaması, sabah ezanı sırasında cami dışına ses yayını yapacak herhangi bir hoparlör ve ses yükseltici cihaz kullanılmaması için Lefke’de oturum yapan Güzelyurt Kaza Mahkemesinde dava açtım. Mahkeme bu davanın sonuçlanmasına kadar bu üç camide sabah ezanını ve sabah ezanında okunan Arapça duaların hoparlörden veya ses yükseltici cihazlardan okumaması ve yayınlanmaması için karar aldı” dedi.

Bu arada Lefke’de oturum yapan Güzelyurt Kaza Mahkemesi davanın esasına ilişkin gün verme işlemini bugün yapması bekleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

 • trakya

  06 Kasım 2015 18:19

  Cevap Ver

  yazık.. diyanet gerekli müdahaleyi yapar inşallah

 • hak

  06 Kasım 2015 14:38

  Cevap Ver

  ulan dedelerimiz bunlar içinmi orayı Rumlardan kurtardı Allah onların konuşan ağızlarına mühür vursun inşallah

 • Rahim

  06 Kasım 2015 11:43

  Cevap Ver

  Rahatsız olan müslümanların ülkesindeki gitsin hiristiyan ülkesin de çan yasaklanıyor mu ki bizde de ezan sussun bu kararı alan da er geç Mevla'ya hesap verecek

 • antalyalı

  05 Kasım 2015 20:17

  Cevap Ver

  Rumların elinden kurtardıgimiz bunlar mıydı hayret, yanlış kişileri kurtarmisiz

 • salih

  05 Kasım 2015 18:43

  Cevap Ver

  Kıbrıs halkı maalesef bu halde. Türkiye rahatimizi bozdu diyorlar...Toprağı kuvvetli değil demekki.

 • sedat

  05 Kasım 2015 15:18

  Cevap Ver

  Kıbrısa ikinci bi barış harekat ı gerekli RTE önderliğinde

 • okur

  05 Kasım 2015 14:12

  Cevap Ver

  tabiki kıbrıs diye manşet atmısınız bir bildiğiniz var herhalde. zaten kıbrısa türkiyeden hangi siyasetci gitse eylemler hakaretler gırla gidiyor. anlaşılmaz bi şey türkiye her türlü yardımı yapsın ve bu reva görülsün yanlış bi şeyler var.

 • KKTC

  05 Kasım 2015 14:08

  Cevap Ver

  Ben KKTC den yazıyorum bu avukata kızmayın KKTC nin en az % 50 si sendikalar siyasi partilerin bir kısmı gazetelerin bir kısmı halkın büyük bir çoğunluğu bu karara destek verirler ezan . türkiye türkiyeli yetkililer dendimi bu saydıklarım hemen otomatik nefrete geçiyorlar.uzaktan bakmayın , bu yüzünüdebilin araştırın. vefasız çok burada gönderilen paralara ve emeğe ve sevgiye yazık oluyor.

Gündem
Bağdat'tan 'petrol anlaşması' açıklaması
Türkiye
Mardin'de freni boşalan TIR, 2 araca çarptı: 4 yaralı
Dünya
Arakanlı Müslümanların dramı bitmiyor

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu