Sandıklarda tehdit bitince HDP çöktü

Sandıklarda tehdit bitince HDP çöktü

  • 05 Kasım 2015 11:45


PKK’nın silah tehdidi ile Doğu'da sandıklarda % 95 oy alan HDP, tehditler bitince o sandıklarda adeta çöküş yaşadı. Huzur ve güven ortamında sandığa giden seçmenler, örgüte mesajı tercihleriyle verdi.

kullanımıyla gündeme gelen Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, HDP'nin 7 Haziran'da yüzde 95 ve üzeri oy aldığı sandıkların sayısı, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde yüzde 35 dolayında azaldı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı sandıklarda, 7 Haziran seçiminde yüzde 95 ve üzeri oy alan HDP, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin olmayan sonuçlarına göre, hem sandık sayısı hem de oy bakımından yaklaşık yüzde 35'lik bir kayba uğradı. 7 Haziran'da HDP'nin yüzde 95 ve üzeri oy aldığı sandık 3 bin 34 iken, 1 Kasım'da bu sayı bin 42 düşerek, bin 996'ya, oyları da 639 bin 385'ten 222 bin 559 azalarak, 416 bin 826'ya geriledi.

EN FAZLA DÜŞÜŞ AĞRI'DA

Sonuçlara göre, sandık sayısındaki en fazla düşüş Ağrı'da meydana geldi. Kentte, 7 Haziran'da yüzde 95 ve üzeri oy çıkan sandık sayısı 286 iken, 1 Kasım'da 74 oldu. Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesinde de 7 Haziran'da 25 sandıkta yüzde 95 ve üzeri oy olan HDP, bu seçimde ise yalnızca 4 sandıkta aynı oranda destek aldı. Erzurum, Tunceli, Şanlıurfa ve Adıyaman'da 7 Haziran seçimlerine göre yüzde 50 ve üzeri olan sandık sayısındaki azalma, Ardahan, Siirt, Batman, Bingöl, Bitlis, Iğdır ve Muş'ta yüzde 35-40 seviyesinde gerçekleşti.

SEÇMEN BASKIDAN KURTULDU

Söz konusu düşüş HDP'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşadığı oy kaybından daha fazla orana sahipken, bu düşüşteki en büyük etkenin, 1 Kasım seçiminde alınan güvenlik önlemleri olduğu belirtildi. Yüzde 95 ve üzeri oy çıkan sandık sayısındaki azalma, bölgede tehdit ve baskıdan kurtulan seçmenin, alınan önlemlerle iradelerini 7 Haziran seçimlerine göre sandığa daha rahat yansıttığı şeklinde değerlendirildi. Bölgedeki bazı yerleşimlerde ise 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri kıyaslandığında sandık sayısının arttığı gözlendi. 7 Haziran'da yüzde 95 ve üzeri oy çıkan sandık sayısı Van'ın merkez İpekyolu ilçesinde 3'ten 19'a, merkez Tuşba ilçesinde 2'den 12'ye yükseldi. Ayrıca son 4 aydan bu yana terör saldırılarının sıklıkla yaşandığı Hakkari, Şırnak, Mardin gibi illerde ise önemli bir oy düşüşü görülmedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Ömer Çelik'ten 'referandum' açıklaması
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Alman basını: Hükümet kurulmazsa Merkel'in sonu olur

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu