İngiltere'de internete yakın takip

İngiltere'de internete yakın takip


İngiltere hükümeti, polis ve istihbarat örgütlerinin internet kullanımını izlemesine yönelik yeni bir yasa taslağı açıkladı.

Türkiye'de her türlü terör faaliyetini destekleyici paylaşımlar sosyal medya üzerinden dolaşıma sokulurken, IP hesaplarını Türkiye'ye vermeyen Twitter'a erişim engellenmişti. Twitter'a erişim engellenince sokaklara çıkanlar, "İnternet yasaklanıyor" yaygarası koparanlar, çok daha sert uygulamaları İngiliz hükümeti yapınca sessizliğe gömülüyor.

BBC İNGİLTERE'DE KİMSEYİ KIŞKIRTMIYOR

Türkiye'de 'internet yasakları' üzerine hemen her gün bir haber yapan, eylem çağrıları yapan İngiliz BBC, söz konusu İngiltere olunca 'tarafsız haberciliğe' dönüş yapıyor..

İNGİLİZLER İNTERNETİ DENETİM ALTINA ALIYOR

İngiltere'de yeni uygulamaya göre ülkede yaşayanların internetteki her faaliyeti, bir yıl boyunca servis sağlayıcılar tarafından saklanabilecek.

MAHKEME KARARI OLMADAN İZLEYECEKLER

İçişleri Bakanı Theresa May'ın yaptığı açıklamaya göre, polis ve istihbarat görevlileri, mahkeme kararına gerek olmadan kullanıcıların girdiği sitelerin adlarını görebilecek.

Ancak taslak yasada, MI5 ve MI6 yani iç ve dış istihbarat örgütleri ile polisin, internet kullanıcılarının faaliyetlerini tamamen izleyebilmesine karşı bazı önlemler de yer alıyor.

Örneğin Yargıçlar Kurulu'nun, İçişleri Bakanı'nın izin verdiği bir izleme faliyetini engelleme hakkı bulunacak. Yasal yetkileri olmadan telekomünikasyon kurumlarından iletişim verilerini alanlara iki yıla kadar hapis cezası verilmesi de bu önlemler arasında.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Mahmut Tanal'dan çorap şov
Türkiye
Kerkük'te terörle mücadele polislerine silahlı saldırı.
Dünya
AB Konseyi Başkanı Tusk: İspanya'daki durumun endişe verici olduğunu saklamaya gerek yok

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu