Erdoğan: 'Dik durmasaydık İstikrar gelmezdi!'

Erdoğan: 'Dik durmasaydık İstikrar gelmezdi!'


7 Haziran sonrası karamsarlığın aşılmasında Erdoğan’ın siyasi gücü ve tecrübesi belirleyici oldu. AK Parti içinden bile henüz uzlaşma zemini oluşmadan ‘koalisyona razı olalım’ sesleri yükselirken, Erdoğan Türkiye’yi istikrara kavuşturdu.

Muhalefet partilerinin tutumu nedeniyle 7 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkan siyasi kriz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kusursuzca yönetildi. Seçimin hemen ardından kaosa izin vermeyeceğini açıkça ifade eden Erdoğan, zorunlu kalınması durumunda tekrar seçime gidileceği konusunda partileri uyardı. Ülkenin 13 yılda elde ettiği kazanımlardan geri adım atılmayacağını her fırsatta dile getiren ve bu kapsamda adımlar atan Erdoğan, koalisyon görüşmeler sırasında uzlaşmaz bir tavır sergileyen muhalefet partilerine de ülkeyi zor durumda bırakmamaları telkininde bulundu.

Koalisyon görüşmeleri sürecini de yakından takip eden Erdoğan, AK Parti'nin CHP ile yaptığı istikşafi toplantıları sırasında dile getirdiği, "Sayın Başbakan şu anda hükümeti kurma görüşmelerini ana muhalefet partisiyle devam ettiriyor. Koalisyon için tabii kendisi ve partisinin ilkeleriyle de karşı düşüncenin örtüşmesi lazım. Herhalde örtüşmüyorsa intihar edecek hali yoktur" açıklamasıyla kurucusu olduğu partinin ülkenin kazanımlarından asla ödün vermemesi gerektiğini vurguladı.

TERÖRE GEÇİT YOK


Erdoğan'ın kararlı duruşu daha seçim hükümeti bile kurulmadan temmuzda aynı anda Türkiye karşı saldırıya geçen terör örgütleri FETÖ, PKK, DAEŞ ve DHKP-C'ye ağır darbe vurulmasını sağladı. Suruç saldırısı ardından 22 Temmuz'da terör örgütleri PKK, DHKP-C ve DAEŞ'e karşı başlatılan operasyonlarda terörün beli kırıldı. Terör örgütü PKK'nın desteği ile Doğu ve Güneydoğu'da bazı illerde HDP ve DBP'li belediye başkanlarınca ülkede kaos çıkarmak için yapılan öz yönetim provokasyonu ise engellendi. Ülkenin kritik dönemlerden geçtiği anlarda yaptığı müdahalelerle istikrarı sürekli koruyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumun her kesimden övgü aldı. Erdoğan, Türkiye'nin 2023 hedeflerine giden yolda önemli mihenk taşlarından olan projelerin aksamaması için gerekli hamleleri de yaptı. Yatırımların devam etmesi için iş adamlarını teşvik eden ve onlara güven veren Erdoğan, yurtdışına yaptığı ziyaretlerde de yabancıları Türkiye'ye yatırım yapmaya çağırdı. 

TAVRI ETKİLİ OLDU

Milletin sağduyusuna güvenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'ye yeniden istikrar gelmesinde çok önemli rol oynadığını vurgulayan siyaset uzmanlarının, "Erdoğan müdahale etmeseydi CHP ile koalisyon kurulabilirdi Türkiye istikrarsız bir hükümet deneyimi yaşamış olurdu. Böyle bir sürece girilmesi önlendi. Cumhurbaşkanı'nın, terörle mücadele ortaya koyduğu tavır etkili oldu. Erdoğan, güçlü tek başına bir hükümet oluşumundaki ısrarı, ortaya koyduğu yaklaşım ve azınlık hükümetlerine geçit vermemesi etkili oldu" değerlendirmesi dikkat çekti.

GÜVEN VERDİ YÜZDE 50 OY ALINDI

Devlet Bakanlığı da yapa eski Refah Partili (RP) İzmir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Sabri Tekir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, seçimle işbaşına gelmiş olması ve AK Parti'nin de kurucu genel başkanı olarak görev yapmasının yanı sıra uzun yıllar başbakanlık görevinde bulunmuş olması nedeniyle seçimlerde tarafsız olmasının beklenemeyeceğine vurgu yaptı. Tekir, "Siyasi çalışmalar kendi bütünlüğü içinde değerlendirilir. Başbakanımızın da istikrarlı duruşu vardı. Cumhurbaşkanımızın kendi duruşu, AK Parti'nin güvenilirliğine katkıda bulundu. İstikrar sağlayıcı, güveni telkin edici bir özellik gösterdi. Yüzde 50'ye yakın sonucun elde edilmesinde en önemli faktör, hem güvenliğe dönük endişelerin giderilmesi hem oluşabilecek istikrar konusunda güven vermesi. Kaotik ortamda muhalefet partilerinin güven telkin etmemeleri böyle bir sonucun ortaya çıkmasını sağladı" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hollywood yıldızları sorun yaşamayacak.
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu