Paralel Yapının Kirli Kumpasları - 1

Paralel Yapının Kirli Kumpasları - 1


Paralel devlet yapılanmasının polis ve hâkimleri tarafından 2010 yılında kurulan Adıyaman Vahdet Der ve Kâhta Mustazaf Der üyelerine yönelik gerçekleştirilen kumpas sonucu dernek yönetici ve üyelerine toplamda 50 yıl hapis cezası verildi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 08.09.2011 tarihli kararı ile verilen cezaların paralel yapı tarafından hazırlanan bir kumpas olduğu hazırlanan iddianameden açıkça anlaşılmaktadır. Yapılan yargılama sonucunda Kâhta Mustazaf Der Şube Başkanı Mustafa YETİŞ 10 yıl 6 ay hapis cezasına, Adıyaman VAHDET-DER yöneticisi Ahmet YILDIRIM 9 yıl hapis cezasına, diğer VAHDET-DER üyeleri Ahmet KALAN, Hüseyin DEMİR, İsmail ALPAYDIN ve Kamil DEMİRAL 7’şer yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırılmışlardır.

Dosya Yargıtay 9. Ceza Dairesi 2012/3149 esas ve 2012/7494 karar No’suyla 12.06.2012 tarihinde onaylanarak şahıslar hükümlü hale getirilmiştir. Şuan Adıyaman E Tipi Kapalı ceza evinde hükümlü olarak dernek yöneticilerinin bir kısmı yatmaktadır.

Legal Faaliyetler İllegal Gösterildi

Adıyaman Vahdet Der ve Kâhta Mustazaf Der üye ve yöneticilerine verilen cezalar ile ilgili olarak hazırlanan iddianameler göz önüne alındığında kurulan kumpasın boyutları açıkça görülmektedir. Legal faaliyetlerin tamamı niyet okumayla “örgüt adına işlenen faaliyetler” olarak gösterilmiş, hukuk kuralları ayaklar altına alınmıştır.

İşte Adıyaman Vahdet Der ve Kâhta Mustazaf Der üyelerine verilen cezaların gerekçeleri;

1) Hizbullah Cemaati üyesi Seyit Ali Demiryol’u hasta iken ziyaret etmek ve vefat ettikten sonra ailesine taziye ziyaretinde bulunmak.

2) Adıyaman Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olan Vahdet-Der isimli derneği açmak

3)  “Esnaf Ve Sanatkârlar Komisyonu” ile başlayıp, “Aile İlişkilerinin Geliştirme Komisyonu” ile biten dernek komisyon raporu.

4) Üniversiteyi yeni kazanan yabancı ve yardıma muhtaç öğrencilere yardım edip, onların öğrenci evine yerleşmesine yardımcı olmak.

5) 03.09.2010 günü Vahdet-Der organizesinde “Kudüs Günü” konulu basın açıklamasına katılmak.

İsrail ve Amerika’yı Protesto Etmek Suç!

6) İsrail ve Amerika’yı protesto etmek amacıyla 17.09.2010 günü Kâhta’da, 18.09.2010 günü ise Adıyaman’da bir basın açıklaması yapmak.

7) İsrail ve Amerika’yı protesto etmek amacıyla “Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in yakılması ve çirkin bir şekilde ayaklar altına alınması” konulu 17.09.2010 günü Mustazaf-Der tarafından Adıyaman Kâhta İlçesi Devlet Hastanesi önünde 150 kişilik bir grubun katılımıyla basın açıklaması yapmak.

8) 0811/2009 günü Adıyaman Merkezde bulunan 23 Nisan İlköğretim Okulu bahçesinde yapılan düğünü organize etmek ve buna katılmak.

Hz. Fatma’yı Anmak ve Kutlu Doğum Etkinliği Düzenlemek Suç!

9) 10.04.2010 günü Samsat İlçesinde, 11.04.2010 günü ise Kâhta İlçesinde, 16.04.2010 günü ise Adıyaman İl Merkezinde Peygamber Sevdalıları Platformu adı altında Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle etkinlik düzenlenmek ve katılmak.

10) 04-05.06.2010 günü Adıyaman ve Kâhta İlçesinde bayanlara yönelik Hz. Fatma’yı anma şeklinde etkinlik düzenlemek.

11) Kurban Bayramında Mustazaf-Der Kâhta Şubesi aracılığı ile kurban derisi toplamak.

12) Yapılan yasal ve izinli etkinliklerde sunucu olarak görev almak.

Gıyabi Cenaze Namazı Kılmak Suç!

13) Gazzeliler için gıyabi cenaze namazı kılınması, protesto gösterileri, mitingler, dini önemi olan gün ve gecelerde düzenlenen kapalı yer toplantıları organize etmek.

14) 09.05.2010 günü öğrencileri Safvan İbn-i Muattal Türbesine ziyarete götürmek.

15) 13.12.2010 tarihinde Yeni Mahalle İsmetpaşa Caddesi üzerinde bulunan Mustazaf-Der Kâhta Şubesinde yatsı namazından sonra komisyon toplantısı yapmak.

16) Adıyaman Merkez, Besni ve Gölbaşında bulunan öğrenci evlerine eşya temin etmek ve beyaz çullarla evde kalan muhtaç öğrencilere gıda yardımı yapmak.

17) Adıyaman’da Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenen etkinliklerde tertip komitesinde yer aldıkları ve etkinliklerde görevli olarak bulundukları

Hazırlanan iddianame sonucunda toplamda 50 yıl ceza alan Adıyaman Vahdet Der ve Kahta Mustazaf Der üyeleri yukarıda sıralanan gerekçeler ile cezalandırıldı. 

Kamuoyu tarafından Paralel yapıdan dolayı görevden alınan polis ve hakimlerin verdikleri cezaların yeniden gözden geçirilmesi ve ceza alan paralel yapı mağdurlarına yeniden yargılanma yolunun açılması beklenilmektedir. 

Özel Haber - Münir Aydın

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

 • burak yaman

  03 Kasım 2015 13:15

  Cevap Ver

  Paralel devlet yapılanmasının polis ve hâkimleri tarafından, 2010 yılında kurulan Adıyaman Vahdet Der ve Kâhta Mustazaf Der üyelerine yönelik gerçekleştirilen kumpas sonucu, dernek yönetici ve üyelerine toplamda 50 yıl hapis cezası verildi.

  Cümle virgülsüz olunca derneklerin paralel yapıya mensup polis ve hâkimler tarafından kurulduğu anlamı çıkıyor...

 • Burak LEVENT

  03 Kasım 2015 13:12

  Cevap Ver

  Merhablar Merakımı maruz görün Lütfen cevaplandırırsanız sevinirim Üstte saydığınız maddelerin hangisi suç. ? Hangisi Kötü bir işlem tam olarak çözmedim ?

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu