Mısır’da Arapça konuşmak bile suç!

Mısır’da Arapça konuşmak bile suç!


Mısır'da darbe yönetiminin zulmü dur durak bilmiyor. Mısır cuntası, 23 yaşındaki Esra Tawell'i İhvan üyesi olma suçundan tutukladı.

Esra Tawell, Müslüman Kardeşler Cemaatine mensup olmak ve Mısır güvenliği hakkında yalan haber yayınlamak suçundan yargılanıyor.

1 Haziran'da dışarıya çıkan Esra ve arkadaşları sivil polisler tarafından tutuklandı. Esra'nın ailesi, 15 gün boyunca kızlarından hiç bir haber alamadı. Ailesi Esra'ya 16 Haziran’da El Kanatır cezaevinde akrabalarını ziyarete giden bir genç kızın şans eseri görüp haber vermesiyle ulaştı. Daha önce nerede tutulduğunu soran ailesine "Allahın kurtardığı mezardaydım" diye cevap veren Esra, gözleri kapalı bir şekilde Devlet güvenlik binasında tutuklu olduğunu söyledi.

Mısır cuntası tarafından tutuklanan Tawell, şimdiye kadar 10 mahkeme oturumuna katıldı. 25 Ocak devriminin yıl dönümünde (2014) fotoğraf çekerken atılan kurşunla yaralanıp felç olan genç kız gördüğü fizik tedavi sayesinde tekerlekli sandalyeden kurtularak koltuk değneğiyle yürümeye başlamıştı. Ancak Esra, 5 aydır tedavi göremediği için yeniden felç olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Ellerinde somut hiç bir kanıt bulunmayan mahkeme, davayı her defasında 15 gün erteleyerek Esra'yı yeniden hapishaneye geri gönderiyor.

Onun davasına bakan savcı Esra’ya,"Suçsuz olduğunu biliyorum. seni çıkartmaya çalışacağım" diyerek söz verdiyse de hakim, davayı 45 gün erteleme kararı verdi.

 

Alınan bilgilere göre her siyasi görüşten arkadaşları bulunan Esra her hangi bir siyasi teşkilata mensup değil.

Ailesi yalan haber yapma suçlamasıyla ilgili mahkemeden kanıt istediler ancak mahkeme kanıt veremedi. Avukatların dahi dava dosyasını görmesi engelleniyor.

Devlet güvenliği binasında çekildiği sorguda Esra'ya şu  tuhaf sorular soruldu:

- Namaz kılıyormusun?

- Neden kaşlarını almıyorsun?

- İlişkin var mı?

- Cheesecake yapmayı biliyor musun?

- Neden İhvan gibi bazen fasih Arapça konuşuyorsun?

Görünen o ki mahkemenin elindeki tek kanıt 'İhvan gibi fasih Arapça konuşması'.

Haber Seyret/ Özel Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu