Mehmet Görmez'den Moskova'da Cuma Hutbesi

Mehmet Görmez'den Moskova'da Cuma Hutbesi


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Moskova Merkez Camiinde cuma namazı kıldırdı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da hizmete açılan 10 bin kişilik Moskova Merkez Cami Eylül ayında hizmete açılmıştı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de, bugün Moskova Merkez Camii’nde Cuma Hutbesini okudu. Görmez, hutbenin ardından Rusya’da yaşayan Müslümanlarla Cuma namazını kıldı.

Rusya Müslümanları Dini İdaresi tarafından inşa ettirilen caminin iç dekorasyonu Klasik Osmanlı sanatının izlerini yansıtıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Moskova Merkez Camii’nde 10 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan cami 6 katlı olarak inşa edilirken, 46 metre yükseklikte yapılan kubbe 27 metre çapa sahip.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ RUSYA'DA ONBİNLERE SESLENDİ
 

Moskova'da Cuma Hutbesi
İNSAN İNSANA ZULMEDEMEZ

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Moskova Merkez Camii'nde onbinlerce müslümana Cuma Hutbesi'nde seslendi. Görmez,"İnsan olmaktan kaynaklanan kardeşliğimizin bir hukuku ve bir ahlâkı vardır. Bizim dinimiz, bizim inancımız, farklılıklarla birlikte barış içerisinde yaşayabileceğimiz bir ahlâk ve hukuk temeline dayanmaktadır.Hangi dinden, hangi ırktan, hangi renkten, hangi bölgeden, hangi coğrafyadan olursa olsun her insanın bir hakkı ve bir hukuku vardır. Bu sebeple insan insana zulmedemez. İnsan insana haksızlık edemez. Her insanın canı, kanı, malı, ırzı, namusu, izzeti, onuru muhteremdir, mukaddestir, dokunulamaz."
 
DÜNYA AHLAKİ KRİZ DÖNEMİNDEN GEÇİYOR

İnsanlığın ortak yurdu ve evi olan dünyamız bugün büyük bir darboğazdan, sığ görüşlülüğün girdabından ve ahlaki bir kriz döneminden geçmektedir" diyen Görmez,"Bugün insanlığımız yoksullaştı. İnsanlar topraktan geldiklerini, toprağa gideceklerini ve toprak olacaklarını unuttu. Toprak gibi bereketli olmayı, toprak gibi cömert ve mütevazı olmayı unuttu. Bugün dünyamızda medeniyetler, dinler ve kültürler arasında çatışma senaryoları, yabancı düşmanlığı, ırkçılık, ayrımcılık, ötekileştirme, asimilasyon, izolasyon ve entegrasyon politikaları, hayata hikmet ve merhametle değil, güç ve çıkar eksenli bakma anlayışı devam ediyor. Bugün Âdem’in çocukları olarak kardeşliğe, barışa, adalete, merhamete her zamankinden daha fazla muhtacız" diye konuştu.
 
MÜSLÜMANLAR KİMLİĞİNİ KORUMAK ZORUNDA

Müslümanların kimliğini korumak ve muhafaza etmesi gerektiğini vurgulayan Görmez,"Kimlik ataletle, bataletle, cehaletle korunmaz. Kimlik ilim ve hikmetle korunur. Kimlik kin, öfke ve nefretle değil, barışla, şefkatle, merhametle korunur. Kimlik adaletle, iyilikle, ahlak ve faziletle korunur. Kimlik Muhammedi ahlakı hayatımızda yaşayarak korunur. Kimlik içinde yaşadığımız toplumla kavga ederek değil, barışla, yardımlaşma ve dayanışma ile korunur. Kimlik, birlikte yaşama ahlakı ve hukuku ile korunur" şeklinde konuştu. 
 
ŞEHİRLERİN TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUSU YOK EDİLİYOR

İslâm toplumlarında mezhepçilik, meşrepçilik, ırkçılık, ideolojik ayrımcılık sebebiyle iç çatışmalar yaşandığını belirten Görmez,"Masum canlar katledilmekte, şehirlerin tarihî ve kültürel dokusu yok edilmektedir.İslam coğrafyası bir mazlumiyet ve mağduriyet coğrafyasına dönüşmüş durumdadır" dedi. 
 
İSLAM COĞRAFYASI ZOR SÜREÇTEN GEÇİYOR

İslâm ve müslümanların yaşadığı İslâm coğrafyası tarihin en zor süreçlerinden geçtiğini vurgulayan Görmez, "Yüzyıldır akan kan ve gözyaşı son on yıllarda artarak devam ediyor. Tarih boyunca selam ve eman yurdu olan medeniyet merkezlerinden ateşler yükseliyor. Milyonlarca insan yerinden yurdundan koparak göç ediyor. Akdeniz sadece mülteciler mezarlığına değil, vicdan ve merhamet mezarlığına dönüştü" diye konuştu. 
 
İNSANLIK ONURU AKDENİZ KIYILARINA VURDU

Görmez sözlerine şöyle devam etti: "İslâm ümmeti olarak İslâm diyarlarını yeniden ilim, hikmet ve marifet yurduna dönüştürmek için çalışmaya ihtiyacımız var. Bugün İslâm coğrafyasında yeniden barış ve esenliği, merhamet ve şefkati, kardeşlik ve dostluğu, hak ve adaleti, ahlak ve fazileti egemen kılmaya ihtiyacımız var. Birliğe, beraberliğe, yardımlaşmaya ve dayanışmaya ihtiyacımız var. İslâm’ın medeniyetler inşa eden eşsiz ilkelerine yeniden sarılmaya ihtiyacımız var. Kur’an-ı Kerim’in rahmet yüklü mesajlarına, Hz. Peygamberin çağlar üstü örnekliğine ihtiyacımız var. Bugün müminler topluluğu olarak ümmet bilincini yeniden inşa etmeye ihtiyacımız var. İnsanlık onurunun Akdeniz kıyılarına vurduğu tüm dini, siyasi ve etnik tartışmadan azade Aylan yavrularımız icin dua istiyorum. Suriye’de yeni Aylan bebekler olmaması için dua edelim. Gazze’deki masum kardeşlerimiz için dua edelim. Gözlerimiz önünde eriyen merhamet duygusu için, Arakan’da zedelenen insanlık onuru için sizlerden dua bekliyorum."
 
MERHAMET EĞİTİMİ VERİLMELİ

"İslami eğitim temeli olarak Kuran-ı Kerim'de insan sevgisi Hümanizm" başlıklı 8. Uluslararası teoloji konferansında konuşan Görmez, "Bugün insanlık vicdanını ve merhametini kaybetti. Merhameti söylem olmaktan çıkartıp eğitime katmalıyız. Merhamet eğitimi ihtiyacımız var. Bütün okullarda merhamet eğitimi verilmelidir" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu