Bilim dünyasını sarsan keşif

Bilim dünyasını sarsan keşif


Rosetta uzay aracının modülü Philae, gözlem için gönderildiği 67P kuyruklu yıldızının etrafını saran bulutta oksijen molekülü buldu. Bu keşif güneş sisteminin oluşumuyla ilgili teorilere farklı bir boyut kazandıracak.

Geçen yıl 67P kuyruklu yıldızına gönderilen Rosetta uzay aracının modülü Philae bilim insanlarının ezberini bozan bir buluşa imza attı. Philae'nin topladığı örneklerin analizinde kuyruklu yıldızın etrafını saran bulutta oksijen molekülü olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları bu bulgunun Güneş Sistemi'nin nasıl oluştuğu üzerine ortaya atılan teorilerin yeniden gözden geçirilmesine neden olacağını söylüyor. 67P'nin şimdiye kadar bilinen en yüksek oksijen miktarına sahip 4'üncü yıldız olması bilim dünyasını oldukça şaşırttı. Bilim insanları daha önce 67P yıldızı üzerindeki oksijenin su (H2O) formunda ya da karbondioksit (CO2) şeklinde olduğunu açıklamıştı. Ancak Rosetta'nın ölçümleme araçları yıldızın etrafında oksijenin O2 formunda çok sayıda gaz bulutu oluşturduğunu tespit etti. Bulguya dair bir makale yazan bilim insanı Kathrin Altwegg, "Keşif 67P hakkında tespit ettiğimiz en şaşırtıcı bulgu. Çünkü bir kuyruklu yıldızın etrafında bu kadar fazla miktarda oksijenin bulunması umulmuyordu. Oksijenin uzayda güneş sistemi dışında nasıl bulunduğuna dair düşünülen varsayımları yeniden gözden geçirmek gerekecek" dedi. 

OKSİJEN ORADA HEP VAR MIYDI? 

Bulgunun keşfedildiği çalışmada yer alan Michigan Üniversitesi Öğretim Üyesi Andre Bieler, oksijenin kuyruklu yıldız oluşmadan önce yıldızın oluştuğu bölgede bulunduğunu söyledi. Bieler'e göre oksijen molekülleri Güneş Sistemi oluştuktan sonraki ilk zamanlarda yani 4.6 milyar yıl önce 67P'nin olduğu yerde bulunuyordu. On sene önce kuyruklu yıldıza gönderilen Rosetta geçen sene sondası Philae'yi yıldıza indirmeyi başarmıştı. Güneş enerjisi almakta sorunlar yaşayan Philae önce uykuya dalmış, ardından bu sene tekrar uyanmış, ancak aldığı darbeler nedeniyle yıldızı inceleme görevi sekteye uğramıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu