İşte o milyar dolarlık anlaşma!

İşte o milyar dolarlık anlaşma!


Almanya Başbakanı Merkel’in Çin ziyaretinin ilk gününde 17 milyar dolarlık uçak anlaşması imzalandı. İngiltere gibi Almanya da Çin ile anlaşmalar imzalanırken sorunlu konulara girmemeye özen gösterdi.

Çin'in Avrupa'nın önde gelen ülkeleriyle gerçekleştirdiği siyasi ve ekonomik temaslara bir yenisi daha eklendi. Çin Başbakanı Li Kekiang'ın daveti üzerine Çin'e iki günlük ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün temaslarını tamamlayacak. Ziyaretin ilk gününde Merkel ve Li'nin katılımıyla gerçekleşen imza töreninde iki ülke arasında havacılık, finans, telekomünikasyon ve ekonomi gibi alanları kapsayan bir dizi anlaşma imzalandı. Görüşmelerde iki lider, Çin ve Avrupa Birliği (AB) işbirliğinin yanı sıra Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) ve Çin para birimi Yuan'ın uluslararası kullanımının artırılması gibi ekonomik konulara da değinirken, Merkel, Çin ve AB'nin yakın zamanda yatırım anlaşması imzalamasını umduğunu dile getirdi.

130 UÇAK ALACAK

Karşılıklı yapılan ekonomik anlaşmalar arasından göze çarpan en önemli imza ise Çin'in 17 milyar dolar değerindeki uçak alımı oldu. Buna göre Çin, AB'nin ortak havacılık kuruluşu Airbus'tan toplam 130 uçak alacağını duyurdu. Liste fiyatı 17 milyar dolar olan 130 uçağın 100 adedinin küçük gövdeli A320 modeli, geri kalan 30 adedinin ise geniş kabinli ve uzun mesafe uçuşlarına yönelik A330 modelinden olacağı belirtildi. Söz konusu anlaşmanın Çin'in havacılık alanında bugüne kadar imzaladığı en büyük anlaşmalardan biri olduğu duyuruldu. Airbus, A320 modelini Çin'in Tianjin kentindeki fabrikasında üretiyor. Haziran ayında da Çin'de A330 üretimi için anlaşma imzalandı.

170 MİLYAR $'LIK TİCARET

Çin'in Avrupa ile olan ticaret hacmi 2014'te 170 milyar dolara ulaştı. Bunun yüzde 30'luk bölümü doğrudan Almanya'ya yönelik yapılıyor. Alman şirketlerinin başta makine ve kimya olmak üzere Çin'e olan bağımlılığı ise her geçen yıl biraz daha artıyor. Çin'in dünya çapında en büyük ticari ortakları Fransa, ABD, İngiltere ve Almanya olarak sıralanıyor. Almanlar Çin pastasından paylarını artırabilmek için ülkeye toplam 52 milyar dolarlık yatırım yaptı. Çin'in Almanya'daki yatırımları ise 2 milyar dolar seviyesinde. Merkel bugün Anhui Eyaleti'ndeki temaslarının ardından Çin ziyaretini tamamlayacak.

ÇİN, İNGİLTERE'YLE 60 MİLYAR DOLARA İMZA ATTI

Çin geçtiğimiz haftalarda İngiltere'yle de bir dizi ekonomik anlaşmaya imza attı. Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in gerçekleştirdiği ziyarette toplam 60 milyar dolar değerinde ticaret anlaşması imzalandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu