İngiliz gazetesi: Barışın anahtarı Demirtaş'ın elinde

İngiliz gazetesi: Barışın anahtarı Demirtaş'ın elinde


Avrupa basını seçime az bir zaman kala HDP Eş Başkanı Demirtaş'ı parlatma çalışmalarına başladı.

Guardian gazetesi, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “Bu adam, Türkiye’yi iç savaşın eşiğinden döndürebilir mi?” şeklinde bir yazı yayımladı.

Yazıda, “Türkiye son dönemin en önemli seçimine hazırlanırken Kürt muhalefet lideri Selahattin Demirtaş, Türklerle Kürtlerin barış içinde yaşamasının anahtarını elinde tutuyor” ifadesine yer verildi.

PKK'nın siyasi uzantısı Demirtaş, Avrupa basını tarafından barış elçisi olarak ilan edildi.

İngiliz gazetesi tarafından, Demirtaş'ın terör örgütüne bağlılığına vurgu yapılsa da Kürtlerin temsilcisi ve tüm ülkeyi saracak bir kahraman olarak anlatıldı.

7 Haziran seçimlerinden önce pek çok yabancı medya kuruluşu benzer çalışmalar gerçekleştirmişti.

Guardian’ın yazısından bazı bölümler özetle şöyle:

“Demirtaş Kürtlerin siyasi emellerinin vücut bulmuş hali. Aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde yeni olan kapsayıcı siyasetin sembolü. Ankara’daki bir büyükelçi Demirtaş’ı ‘Türkiye'de Avrupa’daki bir başkente uygunsuz düşmeyecek tek siyasetçi’ diye tanımladı. Ama Demirtaş aynı zamanda acımasız silahlı bir hareketin sivil uzantısı olarak, bombayla sandık arasında sıkışmış, arada bir adam.”

Demirtaş’ın Erdoğan’ı kaygılandırmasının nedenlerinden biri bir Kürt milliyetçisinden çok daha fazlası olması. Tüm Türk vatandaşlarının koşullarını değiştirecek geniş kapsamlı özgürlükleri, azınlıkların güçlendirilmesini ve Erdoğan ve AKP’nin üzerine 13 yıllık seçim başarısını inşa ettiği tek parçalı ulusal kimliğe son verilmesi için çaba harcıyor.”

 “Kamuoyu yoklamları, HDP’nin şiddet ve yıldırmalara rağmen yüzde 10’luk barajı aşarak meclise gireceğine işaret ediyor. Bu, yeniden mecliste hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamaması anlamına gelecek. Bu olursa, sivil darbe yapamayacak olan Erdoğan, kendisinin kamusal yaşamdaki hakimiyetini sona erdirecek ve muhtemelen barış sürecini yeniden canlandıracak bir koalisyon kurulmasını engelleyemeyecek.”

Haber Seyret/ Medine Gülbe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
Eski Kerkük Valisi Kerim ortaya çıktı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu