Londra'dan yasaklar!

Londra'dan yasaklar!


İngiliz hükümeti 9 bin kişilik caminin yapımına onay vermedi!

İngiltere'nin başkenti Londra'da 9 bin kişi kapasiteli caminin yapımına onay çıkmadı. 

İngiliz hükümetinin Yerel Yönetimler ve Toplumlar Bakanlığı, Londra'nın doğusundaki Newham semtinde yapılması planlanan caminin imar izninin reddedilmesiyle ilgili temyiz başvurusunu kabul etmedi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu karar, yerel konutlarla ilgili endişe ve belediyenin yerel planlamasıyla ilgili yaşanan sorun çerçevesinde verilmiştir. Tüm tarafların sağladığı kanıtlar ve bağımsız yapım denetçisinin tavsiyeleri de göz önünde bulundurulmuştur" vurgusu yapıldı. 

İngiltere'deki "Tablighi" isimli cemaat, yaklaşık 18 yıldır Londra'nın doğusunda bulunan 7 hektarlık alana 9 bin kişi kapasiteli bir cami inşa etmek istiyor. Caminin yanında yemekhane ile kütüphane de yapılmak isteniyor. 

2007 yılında 250 binden fazla kişi, caminin inşa edilmemesi için başlatılan kampanyaya imza koymuştu. İmza kampanyasında, "İngiltere'deki Hristiyan nüfus, caminin şiddete sebep vereceğini düşünmektedir" ifadeleri kullanılmıştı. 

Tablighi cemaatinin, cami inşaatı planı 2012 yılında Newham Belediyesi tarafından, caminin büyüklüğü ve bölgedeki trafiği olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle reddedilmişti. Cemaat bu kararı geçen yıl temyize taşımış, ve yaklaşık üç hafta boyunca kamu soruşturması yürütülmüştü. 

7 hektarlık alanı 1996 yılında satın alan Tablighi cemaati, özgürlük, demokrasi, sosyal ve dini entegrasyonu savunduğunu bildirse de genç Müslümanları radikalleştirdiği gerekçesiyle sıklıkla eleştiriliyor. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile 4,5 saat görüştü
Türkiye
Terörist sevici vekil hakkında savcılık fezleke hazırladı
Dünya
"Kalpten kalbe bu aşkı hiçbir güç engelleyemez"

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu