Acaba canım gerçekten çikolata istiyor mu?

Acaba canım gerçekten çikolata istiyor mu?


Birden canınız deliler gibi çikolata mı çekiyor? Televizyon izlerken kuruyemiş veya cips tüketmemek sizin için imkansız mı? Bu yeme isteklerinin gerçek sebeplerini öğrenin...

Bedenimiz muhteşem bir sistematikle çalışıyor. O kadar iyi programlanmış ki, yaptığınız her iyi veya kötü davranışı algılayıp, kötüyü iyiye çevirmeye, iyi olanı ise muhafaza etmeye çabalıyor. Ancak insanoğlunun hayatını devam ettirebilmesi için lazım olan beslenme programı, oldukça hızlı erişilebilir bir duruma gelmiş halde.

ilk insanlar gibi yalnızca bir meyve yemek istediğimizde dağa bayıra çıkarak toplayıcılık yapmak yerine, buzdolabımızı açıp anında ulaşabilme şansına sahibiz. Besinler bir telefon ya da bir adım uzağımızda.

Şimdi acıkmadan tüketiyor, hatta bedenimizin ne istediğini bilmeden, onun ihtiyaçlarına kulak vermeden sözüm ona “canımız ne isterse” yiyiveriyoruz, yeme isteğini bastırma konusunda zorlanıyoruz. Oysaki bedenimiz bizden hiçbir zaman ihtiyacı olmayan bir şeyi istemez, isteyemez. Sebebi ise o biçimde şifrelenmemiştir. Bu durumda biraz onu dinlemek ve ne ve ne anlatmak istediğini anlamamız gerekiyor.  Acaba canım gerçekten çikolata istiyor mu?

Abur cuburlar, yağlı şekerli ve tuzlu gıdalar, bedenimizin en büyük düşmanlarıdır. Bu yiyecekler tüm vücut fonksiyonlarını kısa ya da uzun vadede yıpratıcı özelliklere sahip olduğu yıllardır söyleniyor. Sağlıksız beslenmenin en ciddi problemlerinden biri olan şişmanlığın ise, vücudun istediği doğru gıdayı algılayamamaktan ileri geldiği öne sürülüyor. Çok fazla yemek arzusu, önüne geçilemeyen iştah bunun en önemli işareti aslında… çocuklarınızı düşünün, bir şeyi istediklerinde vermeyince veya onların istediği şeyi anında sağlayamadığınızda gösterdikleri ısrarı düşünün, kandırmak, başka bir şeylerle oyalamak mümkün mü? Bedenimiz ise istediği gıdaya ulaşamadığında aynı çocuklar gibi bir davranış sergileyip, doğru besini ona verene kadar uğraşıyorlar.  O halde yapılacak en mantıklı şey bedenin gerçekte ne istediğine odaklanmak.

Hazırladığımız listede gösterdiğimiz gibi, genel olarak çikolata, şekerli gıdalar, karbonhidratlar, yağlı ve tuzlu yiyeceklere karşı çok fazla bir istek duyarız. Mesela çikolata canınız istediğinde birkaç tane fındık ya da kavrulmamış ve tuzlanmamış saf çekirdeklerden tüketin. Gerçekte bedeniniz sizden magnezyum istiyordur ve siz çikolata yediğinizde yalnızca anlık doyuma ulaşarak, isteğinizi körelttiğinizi düşünseniz de, maalesef bedenimiz o şekilde algılamıyor. Yarım saat kadar sonra yine istiyor, “Çok şekerli geldi, hadi tuzlu ye” gibi bir kısır döngüye sokuyor sizi. Lütfen listeyi inceleyin ve uygulamak için kolları sıvayın.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Kerkük'den geri çağırdılar!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu