Uzmanlardan antidepresan uyarısı

Uzmanlardan antidepresan uyarısı


Bilinçsizce kullanılan antidepresan ilaçları, kişinin psikolojik rahatsızlığını daha da ağırlaştırabildiği gibi, yan etkileri sebebiyle daha değişik hastalıkların tetiklenmesine yol açabilir.

Uzmanlar çalışma temposu, hızlı tüketimin artmasıyla oluşan doyumsuzluk ve bunun sonucu rekabetin artması, sosyal bağların zayıflaması insanları yalnızlaştırdığını ve depresyon riskini arttırdığını belirtti.

Ruhsal hastalıkların son derece yaygın görülmeye başlandığı, her 5 kişiden birinin hayatının belirli bir döneminde psikiyatrik bir hastalık geçirdiğini, depresyonun da bu hastalıklardan en yaygın olanı olduğunu ifade ettiler.

Depresyonda olduğunu düşünen insanların, bilinçsiz antidepresan kullanımının ruhsal durumunun daha da kötüleşmesine ya da değişik şikâyetler ortaya çıkmasına neden olabildiğini vurguladı.

İnsanın depresyon ya da farklı bir rahatsızlığı olup olmadığının ancak profesyonel kişiler tarafından belirlenebileceğini anlatan psikiyatristler, ilaca başlanması ve son verilmesi kararının da yine bu uzman kişilerin kontrolünde olması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca teşhis, hangi ilacın hangi miktarda kullanılacağının doğru bir şekilde tespitinin de tedavi açısından ciddi bir aşama olduğu belirttiler.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu