3. Havalimanı hakkındaki iddialar doğru mu?

3. Havalimanı hakkındaki iddialar doğru mu?


İstanbul yeni havalimanı için imzalar atılırken bir çok iddia da gündeme geldi. İnternet Haber 3. havalimanıyla ilgili ortaya atılan iddiaları araştırdı. Peki bu iddialar ne kadar doğru?

Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen İstanbul Yeni Havalimanı tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak. Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak İstanbul Yeni Havalimanı için imzalar atılırken bir çok iddia da gündeme geldi.

Peki bu iddialar ne kadar doğru?

İstanbul Yeni Havalimanı hakkında kamuoyunun hassasiyetinin yoğunlaştığı iddia İstanbul'un kuzey ormanlarını yok ettiği söylentisi. Dünya'nın en büyük havalimanı olacak olan proje 8 bin hektarlık bir alanda inşa ediliyor.

Projeyle ilgili ayrıntılara baktığımızda bir takım çevrelerin iddia ettiği gibi sahanın tamamına yakını ormanlık alan değil.

Sahanın yüzde 65’i daha önceden halihazırda tahrip olmuş alanlardan oluşuyor. Bu alanlar madencilik faaliyetleri sonucunda tahrip olmuş. Yani kuzey ormanları yok ediliyor iddiası söz konusu proje alanının ayrıntılarına inildiğinde gerçekle pek bağdaşmıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı master planı, uluslararası havacılık kriterleri ve ÇSED (Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme) Raporu çerçevesinde yapılıyor.

EKOLOJİK DENGEYİ BOZACAK MI?

3. Havalimanının yapıldığı proje sahasında bir çok endemik bitki türü yer alıyor. Projenin çevresel faktörler açısından en hassas kısmı da bu... Peki bu bitki türlerine ne olacak? Bunun için hazırlanan eylem planlarına baktığımızda hassas bir çalışma yürütüldüğü ortaya çıkıyor. Flora-fauna uzmanları tarafından 3. havalimanının yapılacağı alanda kapsamlı bir araştırma yapıldı. Bölgede yetişen kardelenlerin korunması için eylem planı hazırlandı. Bu kapsamda şu ana kadar 100 bin adet kardelen soğanı proje alanının dışına taşındı. Türün devamlılığını garantilemek için İstanbul Atatürk Arboretumu’nda 10 bin adet kardelen soğanı dikildi.

3. Havalimanı inşaat sahasındaki diğer endemik bitki türlerinin taşınmasıyla ilgili ayrıntılı çalışmalar 2014 yılından beri sürüyor.

Projenin yaratacağı çevresel zararı azaltmanın dışında inşaat firmalarına bir şart daha getirildi. Yapımcı firmalar 10 milyon ağaç dikmek zorunda.

3. HAVALİMANI KUŞ GÖÇ YOLU ÜZERİNDE Mİ?

3. Havalimanının proje sahası incelenirken kuş göç yolları da araştırıldı. Bilim adamları inşa öncesi ve devamında bölgedeki kuş hareketlerini incelediler. Bunun sonucunda da martı, karga ve yırtıcı kuş türleri için fiziksel bir ortam yaratılması planlandı. Havaalanı işletmeye alındığında ise kuş radar sistemleri ile olabilecek sorunlar sıfırlanacak.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda bu konuda yapılan çalışmalar uluslararası uzmanlar ve teknik ekipler ile Amerika ve Avrupa’daki uygulamalar dikkate alınarak yapıldı.

Aslında istanbul'un tamamı kuş göç yolu üstünde yer almaktadır. 3. Havalimanının var olan alan   dışında başka bir yere yapılsa da bu problem yine yaşanacaktı. Şu anda hizmet sağlayan istanbul'daki her iki havalimanı da özünde aynı konumda yer alıyor.

DÜNYA'DAKİ HAVALANLARI

Kuş göç yolları sadece Türkiye için değil dünyanın bir çok yerinde havacılık sektörünün en temel meselesi. Amerika'da Vancouver, Salt Lake City, Chicago, Sacramento JFK havaalanları da göç yolları üzerinde yer alıyor. Bunun dışırda Burgaz, Varna, Kopenhag gibi bir çok havalimanı da kuş göç yolu üzerinde faaliyet gösteriyor. 

3. HAVALİMANI İHALE ŞARTNAMESİ DEĞİŞTİRİLDİ Mİ?

Kamuoyunun gündemine gelen bir diğer iddia da bu oldu. İstanbul Yeni Havalimanı Görevlendirme Şartnamesinin 8. Maddesinin D bendinde şöyle deniliyor;

“Görevlendirme Komisyonu; pazarlık görüşmeleri sürecinde ortaya çıkabilecek yeni durumlar karşısında, rekabete engel teşkil etmemek, İhale Şartnamesinde yer alan hususlara aykırı olmamak ve pazarlık görüşmelerine devam edilen tüm isteklilere eşit uygulanmak kaydıyla yeni esaslar belirleyebilir”.

Bu madde havalimanı yapımcı firmalarının ihale şartnamesine aykırı bir değişiklik yapmasının önünü kapatıyor.

HAVALİMANI KOTU NEDEN DÜŞÜRÜLDÜ?

3. Havalimanı için ihalede 120 kotu referans olarak yer alıyordu. Ancak yapılan detaylı incelemelerde havalimanında 120 referans kotunun teknik olarak mümkün olmadığı ortaya çıktı. İstanbul Yeni Havalimanı’nın kotu uluslararası teknik ekiplerce simule edilerek yeniden planlandı. Bu hüküm ihale sırasında ihaleye katılan tüm yatırımcılara tanınmış bir haktı.
4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Kanunu’nun 8. maddesi yurtiçi kredilerde hazine garantisi verilmesini yasaklamaktadır.

1 MİLYAR 45 MİLYON AVRO DEVLETE ÖDENECEK

İstanbul Yeni Havalimanı projesi hazine garantisi bulunmuyor. İstanbul Yeni Havalimanı Uygulama Sözleşmesi’nin Finansman başlıklı 7. Maddesi’nin “e” bendi de bu durumun ortaya koyuyor.

Yapımcı firmalar 25 sene boyunca yapım ve işletim haklarına sahip oldular. Bu süreçte ticari risk tamamen yatırımcının üzerinde olacak.

Yatırımcı firmalar teorik olarak herhangi bir yolcu trafiği gerçekleşmese dahi işletme döneminde yıllık sabit KDV dahil 1 milyar 45 Milyon Euro devlete ödeme yapacaklar.

3. HAVAALANI TANITIM FİLMİ

Dünya'nın en büyük havalimanı olacak olan 3. havaalanının ilk etabı 2018 yılında hizmete açılacak. 3. Havalimanı İstanbul'un hava ulaşımına nefes aldıracak. İşte mega projenin tanıtım filmi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • hursit dilaver

    04 Kasım 2015 20:36

    Cevap Ver

    keşke bu hava limanının resimlerini bilboardlara koysalardı. benim korkum yeşilköy üzerinde yarım saat turalayan uçaklardan bir arızalanıp ta CHPnin kalelerinden bakırköy üstüne falan düşerse neler olur.1950lerde DP iktidara gelirken CHP sekreteri konuşuyor ve DPNİN İYİ YAPTIKLARINDA ONA DESTEK OLACAĞIZ' derken hemen ismet paşa ayağa kalkıp, ASLA, NE YAPARLARSA YAPSINLAR HEPSİNE KARŞI OLACAĞIZ' demişti. aynı kafa aynen 2015e geldi.bunlar her şeye karşıdır.1.2.köprü için neler yapmadılar.3. için de yapıyorlar işte.isterler ki, ingilizlerin emir ve talimatları ile bir 100 yıl daha geçirelim ve kraliçeyi üzmeyelim.ne de olsa osmanlıyı yıkıp yeniden 40 devletle dizayn eden devlet-i fehimanedir kendileri.bunlar hala 1945lerde masa üstüne çıkıp ta çevresine topladığı köylülere nutuk atan ve aşağıdakileri bidon kafalı gören zihniyettir.o menderes, o demirel,o özal,o erbakan bunlardan neler çekti..hizmet yaptırmamak için ne taklalar attılar. devlet bürokrasisini ismet paşa, mustafa kemali çankayaya gönderdikten sonra öyle bir organize etti ki. hala daha bürokrasi CHPlidir. döndüremiyorsunuz.ne menderes, ne özal bunu değiştiremedi.hatırlarsanız türk parasını koruma kanununu değişterecek olan özal bu kanunu 4 kere bürokrsiye gönderdi. sonunda kendisi hazırladı. çünkü bürokrasi en ince noktalarda kendine ,vatandaşı ezme konusunda gizli maddeler yerleştiriyordu.şimdi de aynı değil mi.anayasa değişikliği oylanırken 12 eylülcülerin yargılanmaması için referandum 12 eylüle getirilmişti de zaman aşımı tarihiydi o..bu günlük bu kadar yeter.onun için CHPye dikkat edin. bakın başbakanın söylediği bir devlet sırrını dışarı çıkar çıkmaz faş etmişti. bunların MGKda olduğunu düşünün. allah sakladı. bir de AKP 2-3 yıl önce MGKda ana muhalefet başkanı da olsun diyordu..MGKya MHPden başka kimse olmamalı. tek güvenilecek ğarti odur ve Devlet Bahçelidir.bir de BBPden gelen kültür bakanını da AKP partiye alsın ve bakanlığa dişardan devam etsin. o da güvenilir bir vatan evladıdır. ve pek çok AKPliden daha sağlamdır.YALÇIN TOPÇUdan bahsediyorum. AKP bu evladı harcamamalı.

Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu