Türkiye'den Rusya'ya gaz şikayeti

Türkiye'den Rusya'ya gaz şikayeti


Ankara ve Moskova arasındaki doğalgaz fiyatları konusundaki görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlanınca, kamu şirketi Botaş, Rusya'yı Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne şikayet etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Rusya'yla doğalgaz fiyatları konusunda tahkime gidildiğini açıkladı. Alaboyun, "Aslında son 11 aydır yoğun yazışmalar devam ediyordu fakat buna bir cevap alamadığımız için biz de bize kontrat tarafından verilen yasal süre içerisinde tahkime gittik. Yani şu anda Rusya'yla doğalgaz konusunda tahkimdeyiz" dedi.

Alaboyun, Karadeniz Holding'in yeni enerji gemilerini uğurlama töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BOTAŞ'ın, Gazprom Export ile imzaladığı Mavi Akım Anlaşması ile yılda 16 milyar metreküp ve Batı Hattı anlaşmasıyla da 4 milyar metreküp olmak üzere yılda 20 milyar metreküplük bir doğalgaz alımı yapıldığını hatırlatan Alaboyun, uluslararası anlaşmaların her iki tarafa da haklar verdiğini anlattı.
Alaboyun, şunları kaydetti:

"Alıcı ülkeye diyor ki, 'sen pahalı aldığına inanıyorsan tahkime gidersin' diyor. Satıcı ülkeye de diyor ki 'sen diğerlerinden daha ucuza sattığına inanıyorsan tahkime gidebilirsin'. Bir alıcı olarak fiyatların yüksek olduğunu iddia ediyoruz. İndirim istedik, bunu indirime Rus tarafından da mutabakat sağlandı ilk başta. Kontratın bize vermiş olduğu süre müzakereler bittiği halde içinde bu anlaşmalar imzalanmadı. Belli süre içinde bizim tahkime gitme zorunluluğumuz var, bu kontratlardan kaynaklanıyor. Gazprom'u tahkime götürdük. Muhtemelen bundan sonra da tahkim karar verecek."

"Rusya bizim için iyi bir tedarikçi"

Rusya ile geçmişte de buna benzer gelişmelerin yaşandığını hatırlatan Alaboyun, uzlaşma sağlanması halinde sorunun çözüleceğini söyledi.

Doğalgaz kesintisi spekülasyonlarına mahal vermeyeceklerini belirten Alaboyun, Türkiye'nin fiyat konusunu tahkime götürmesinin doğal bir durum olduğunu dile getirerek, "Bu fiyattan alım yapmaya devam edeceğiz. Tahkimi kazandıktan sonra geriye bu paraların hepsini faiziyle cezasıyla ve saire tahsil edilecek. Şu an anlaşmalarımız çerçevesinde Rusya'dan 2021 yılına kadar Batı Hattı'ndan ve 2026 yılına kadar da Mavi Hat'tan doğalgaz alımımız var. Burada hiçbir kesinti olmadı. Biz bir müşteriyiz, Rusya da bizim için iyi bir tedarikçi" diye konuştu.

Türkiye vazgeçmişti

Eski Enerji Bakanı Taner Yıldız, geçen Şubat ayında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı 28-30 milyar metreküp civarındaki gazı yüzde 10.25 indirimle alacağını söylemişti. Ancak,  Rusya’nın doğalgazın tamamına değil, sadece bir bölümüne indirim uygulamak istemesi nedeniyle, Türkiye gaz fiyatları konusundaki pazarlıklara son şeklini verecek anlaşmayı imzalamaktan vazgeçmişti. 

Kaynak: Reuters

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Nefes tazeleyerek hizmet etmeyi sürdüreceğiz
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Parayla satın alınabilecek her şeyi kaybettik

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu