Siyasi yalanları yöneten gizli el kimin?

Siyasi yalanları yöneten gizli el kimin?


Hür Haber'in haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP, CHP, Doğan ve Paralel medyanın ortak dilinin nedenini ifşa edecek bir imada bulundu ve ABD'den gelen bir isimden söz etti. Açıkça ve ortakça 'yalan söyleyin' talimatı veren bu gizli el kime ait? İşte çarpıcı bilgiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Ekim günü Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlenen Memur-Sen, 'Millete Vefa Yolunda 20 Yıl' programında konuştu.‏ Konuşması sırasında PKK, Pensilvanya ve Doğan medyasının birlikte çalıştığını, haber dillerinin, yayın politilkalarının ve herhangi bir durum karşısında takındıkları tavrın ortak olduğunu söyleyen Erdoğan konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Bölücü terör örgütü güvenlik birimlerimize karşı haince saldırılar düzenliyor, Cumhuriyet'le yaşıt olmakla övünen partinin genel başkanı çıkıp 'PKK neden silah bıraksın?' diyebiliyor. Pensilvanya medyası ile PKK'nın medyası aynı dili kullanabiliyorlar. PKK ile DEAŞ aynı istikamet doğrultusunda hareket edebiliyor. Neden? Birbirine benzemezler, acaba neden bir araya geldiler. Çünkü hedefleri aynı. Hepsini hedefi : Yeni Türkiye. Askerimize, polisimize kahpece kurşun sıkıyorlar, ertesi gün bakıyorsunuz Pensilvanya medyası, PKK medyası, Doğan medyası ve diğerleri ve maalesef siyasi partiler “Bunu Saray yaptı, bunu devlet yaptı” diyebiliyorlar. Aynı dili kullanıyorlar. Çünkü aynı merkezden talimat alıp ittifak halinde konuşuyorlar. İstanbul'un bir yerinde bu yapılar bir araya geliyor ve Amerika'dan gelen bir kampanya organizatörü, bunlarla beraber bir araya oturup, onlara istikamet veriyor. Diyor ki "Yalan söylemeden çekinmeyeceksiniz. Doğruyu bile defalarca yalan makinesi gibi kullanacaksınız, kullanacaksınız ve ondan sonra o aynen doğru olarak kabul edilir” diyor. Bakın son zamanlarda ne demeye başladı bir tanesi “Bizim PKK ile alakamız yok. PKK'nın da bizimle alakası yok." Buna bu millet inandı mı? İnanıyor mu? Bakın bunu söylemesinin sebebi evet kampanya yürütücüsünün verdiği talimattır. Bunlara göre sadece terör örgütü masum, onun dışında herkes suçlu.

AMERİKALI BİR ORGANİZATÖR...

Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının en dikkat çeken tarafı ise "Amerikalı bir organizatör" sözleri ile o organizatörün "şu yalanları söyleyin HDP ile CHP liderlerinin söylemleri" ifadeleri oldu. 

Peki Erdoğan'ın sadece bir cümle ile gündeme getirdiği bu konunun ardında ne var? Bahsedilen bu gilzi el Türkiye'de ne zamandan beri faaliyet gösteriyor ve nasıl çalışmalar yürütüyor?

HDP'NİN SEÇİM ÇALIŞMALARINI KİM YÜRÜTÜYOR?

Açıkça, devam eden ve Pensilvanya, PKK ve Doğan medyası tarafından ortaklaşa yürütülen bir planı işaret eden Erdoğan'ın bu söylemleri, bir çok kişiyi "HDP'nin seçim çalışmalarını kim yürütüyor?" sorusunu sormaya yöneltiyor.

GOOGLE'DA YOK

Bu konunun en dikkat çeken tarafı ise HDP'nin çalıştığı reklam şirketinin adının açıklanmamış olması. Üstelik ortaya çıkarılan reklamların haberleri yapılırken dahi, çalışılan reklam şirketinin adına rastlanmıyor.

MEHMET ALİ KULAT'TAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

7 Haziran seçimleri öncesi "Amerikalı şirket" hakkında araştırma yaptığı bilinen MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat Hür Haber'e konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Kulat'ın o açıklamaları:

AMERİKALI FİRMA 7 HAZİRAN ÖNCESİNDEKİ SÜRECE DAHİL OLDU

Öncelikle şunu belirtelim. Benenson, uluslararası bir strateji firması.

Mayıs ayının başında içinde Koç Üniversitesi'nin de bulunduğu, Açık Toplum Vakfı tarafından yapılan ve Hürriyet'in 1. sayfasında haber olan bir araştırma yayınlandı.

Amerikalı Benenson firması Ohio ve Koç Üniversitesi ve bu vakıfla birlikte Türkiye'de kendine göre toplum mühendisliği oluşturmaya başladı.

Biz, MAK Danışmanlık olarak Benenson firmasının, 7 Haziran öncesindeki sürece dâhil olup, Türkiye'de bir çalışma yaptığını tamamen tesadüf eseri öğrendik ve bunun üzerine bir çalışma yaptık.

STRATEJİK SEÇİMLERİ VE ALGI OPERASYONLARINI YÖNETEN BİR ŞİRKET

Firmayı önceden biliriz ama o tesadüfi süreç şu şekilde gelişti:

Benenson firması incelendiğinde önümüze şu veriler çıktı: Özellikle İngiltere ve İsrail gibi ülkelerdeki önemli ve stratejik seçimleri ve algı operasyonlarını yönetmiş bir düşünce kuruluşu.

CEM UZAN'IN SEÇİM ÇALIŞMALARINI DA YÜRÜTMÜŞTÜ

Geçmişte Türkiye'de bazı siyasi partilerle çalışmalar içerisinde olduğunu da öğrendik. Ki bunlardan bir tanesi de Genç Parti. Biliyorsunuz 2002 yılında seçim süreci başladığında Cem Uzan, hiç kimsenin ihtimal vermediği 2-3 aylık bir seçim kampanyası yürüttü. Üstelik siyasi bir altyapısı olmamasına, başka bir siyasi partiye dayanmamasına rağmen büyük de bir başarı elde etti. Dolayısıyla bu başarısı herkesi şaşırtmıştı. O kampanyayı da Benenson'un yönettiğini öğrendik.

CHP İLE İLK TEMAS

Bu firma, yaklaşık 3 yıl kadar önce CHP ile de bir temasa geçmiş ve partinin bazı yetkilileri ile görüşmeler yapılmış. Benenson'un üst yetkililerinden birkaç kişi Türkiye'ye gelmişler ve Türkiye'de de bir seçim kampanyasının içerisinde de bulunmuşlar.

CHP ve HDP İLE BİRLİKTE ÇALIŞTILAR

Aynı firmanın 7 Haziran öncesinde de CHP ve HDP ile beraber bir seçim kampanyası yürüttüğü yönünde bilgiler aldık ve bunun üzerine bu firmayı hem Amerika'da hem de Türkiye'de onlarla çalıştığı söylenen kişilerin teyitini aldık.

FİRMA KABUL ETTİ

Ve bu konuda Benenson yetkililerinin bize aktardı bazı ifadeleri oldu. “Evet çalışıyoruz” dediler.

BU ÇALIŞMA NASIL YAPILIYOR?

Firma normalde şu şekilde çalışıyor: Bir partinin seçim kampanyasını bir bütün olarak alıyor. Sonra onun farklı ayaklarında alt firmalar çalıştırıyor. Bu alt firmalar daha çok yerel firmalar oluyorlar.

DOĞAN GRUBU'NUN DURUMU

Fakat ben Doğan gurubu ile bir çalışma yürütüp yürütmediğine dair bir bilgiye sahip değilim.

HEM CHP HEM DE HDP İLE BİRARADA ÇALIŞILMASI NORMAL DEĞİL

Her siyasi parti bir araştırma, danışmanlık ya da strateji firması ile çalışabilir. Fakat bizim en çok dikkatimizi çeken ve doğrusu bizi rahatsız eden iki ayrı boyut var. Birincisi, bir firma Türkiye'de bir seçim yönetebilir fakat bu “birbirine rakip iki partiyi aynı anda yönetme” şeklinde olmamalı. Bu her şeyden önce etik değil. Çünkü CHP'nin aynı zamanda rakibidir HDP.

TÜRKİYE'YE MÜDAHALEDİR

Aynı anda iki ayrı partiyi yönetiyorsunuz ve bunlara görev taksimi yapıyorsunuz. Bu bir kere Türkiye'nin bana göre demokrasisine dışarıdan bir müdahaledir.

SEÇMENİN BUNU BİLMEYE HAKKI VAR

Yani siz tutacaksınız CHP'lilere diyeceksiniz ki “Sen şu alanı boşalt” HDP'ye diyeceksiniz ki “Sen şu alanı boşalt.” Eğer bu yönde bir çalışma yapılıyorsa her şeyden önce etik değil ve vatandaşın, seçmenin bunu, dışarıdan bir yönlendirme olduğunu bilme hakkı var.

SEÇİM ÇALIŞMALARININ PARASI AMERİKA'DAN ÖDENİYOR

İkincisi ise bu işin Paralel boyutu. Resmi bir evrakla ispatlayamamıza rağmen bize Benenson yetkililerinin söylediğinden hareketle söylüyorum. Bize “Bu teklifin kendilerine Paralel Yapı adına birileri tarafından yapıldığını” söylediler. Ve özellikle HDP'nin olmak üzere ödemelerin Amerika'daki birileri tarafından bize yaptığı söylendi. Bunu bize bizzat firma yetkilileri söyledi.

YSK'NIN KOYDUĞU KURALLARA AYKIRI BİR DURUM

Yani Türkiye'deki bir siyasi partiye dışarıdan birileri destek veriyorsa. Bu her şeyden önce YSK'nın seçim yasasına aykırı bir durum. Biliyorsunuz kuralara göre siyasi partiler yurtdışı desteği alamıyorlar. Anayasal bir suç bu. Parti, kapatmaya kadar gidecek bir suç. Geçmişte Ak Parti ile ilgili kapatma davasında bu tür iddialarda gündeme gelmiş ve argüman olarak kullanılmıştı ve iddialar ispatlanamadığı için kapatma kararı verilememişti.

Fakat şu anda HDP'nin seçim kampanyasını Benenson gibi bir firma yönetiyor ve firmanın ödemelerini yurtdışından birilerinin yapıyor olduğu ortada ve bu ciddi bir problem.

HALA HDP İLE TEMAS HALİNDELER

1 Kasım seçimlerine giderken de Benenson firmasının HDP ile temas içerisinde olduğu yönünde bilgi aldık.

ULUSLAR ARASI BİR ARAŞTIRMA GEREKİYOR

Biz bu bilgileri alıyoruz ama bu konuda elimde resmi bir veri yok. Bilgilerin ispatı uluslararası bir çalışmayı gerektiriyor. 

BİR BAŞKA KAYNAK: Kuşcubaşı Eşref @kuscusencer 

Konu ile ilgili yazıp çizen bir diğer odak ise Kuşcubaşı Eşref olarak bilinen ve siyasi paylaşımları ile tanınan Twitter fenomeninin ifadeleri oldu. @kuscusencer hesabından hem 7 Haziran öncesi hem de sonrası yapılmış bazı paylaşımlar var.

İşte o paylaşımlar:

1_41
2_33


Kaynak: Hur Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu