Dış temsilciliklerde oy verme işlemi sona erdi

Dış temsilciliklerde oy verme işlemi sona erdi


1 Kasım seçimleri için yurt dışı temsilciliklerdeki oy verme işlemi sona erdi. Dış temsilciliklerde seçime katılım oranı yüzde 43.7 oldu. 7 Haziran'da bu oran yüzde 35'di.

Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak olan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı 2 milyon 898 bin seçmenin 8 - 25 Ekim tarihleri arasında yurt dışı temsilciliklerdeki oy verme işlemi sona erdi. Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı seçmenlerden 1 milyon 267 bini sandığa giderek siyasi tercihini yaptı.

Bu rakamlara göre dış temsilciliklerde seçime katılım oranı yüzde 43.7 oldu. 7 Haziran seçimlerinde katılım oranı yüzde 35 dolayında gerçekleşmişti. 

Yurtdışındaki seçmenler 54 ülkedeki 113 temsilcilikte oylarını kullandı. Bu seçmenler için 24 ve 25 Ekim tarihlerinde oy kullanma saatleri 21.00'e kadar uzatılmıştı.

Yurtdışındaki Türkler 30 gümrük kapısında ise, 1 Kasım Pazar günü saat 17.00'ye kadar oylarını kullanmaya devam edecekler.
Geçtiğimiz 7 Haziran seçimlerinde Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı 1 milyon 34 bin seçmen oy kullanmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'15 Temmuz' müfredatta
Türkiye
'15 Temmuz' müfredatta
Dünya
Felakette ölenlerin sayısı 400'ü geçti

Hava Durumu

29°
Detaylı Hava Raporu