UNESCO'dan İsrail şok eden Kudüs kararı

UNESCO'dan İsrail şok eden Kudüs kararı


UNESCO, Mescid-i Aksa'nın ve Kudüs'ün Müslümanlara ait olduğunu kabul etti. İlk taslak önerisindeki ağlama duvarının da Müslümanlara ait olduğu yer almakla birlikte gelen baskılar üzerine bu öneri geri çekildi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Kudüs'te Mescid-i Aksa Camii'nde ibadet özgürlüğünü kısıtlayan ve kutsal kurallara uymadıkları için İsrail'i kınayan bir kararı kabul etti.

Fransa'da dün gerçekleşen oylamada, Mısır, Tunus, Cezayir, Fas, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Filistin lehine 26 oy, aralarında ABD, İngiltere ve Almanya'nın bulunduğu 6 ülke ise "hayır" oyu kullandı. Fransa'nın da içinde bulunduğu 25 ülke ise "çekimser" oyu verdi.

Kabul edilen kararda Kudüs "Filistin'in işgal altındaki başkenti"olarak onaylandı. 

İsrail'in Mescid-i Aksa'da ibadet özgürlüğü kısıtlamalarını kınandı. Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de İsrail eylemlerin İsrail yönetimi hakkında yapılan şikayetleri yineledi.

UNESCO yönetim kurulundan Irina Bokova, salı günü BM'ye "daha fazla yerde gerginlikleri tahrik etmemesi ve o kutsal mekanların kutsallığına saygı tavsiyesi yönünde kararlar alması" çağrısında bulundu. Bokova yaptığı açıklamada "Hepimiz diyalog, hoşgörü ve barışı teşvik eden kararlar almalıyız, UNESCO'nun görev sorumluluğu var" dedi.

Altı sayfalık karar tasarısında ayrıca Uluslararası toplumu İsrail'i son terör hareketleri bahanesi ile vatandaşlarını silah taşıma yetkisi vermesinden dolayı kınanması çağrısı yapıldı.

Kararda, Bethlehem Hebron ve Rachel'ın Tomb Patrikler Türbesi'nin "Filistin ayrılmaz bir parçası" olduğu yinelendi. Ancak, Mescid-i Aksa'nın ayrılmaz bir parçası olarak Ağlama duvarı da tanınması için çağrıda bulunulan bir fıkra, İsrail'in baskısı sonucu ertelendi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • ahmed

    22 Ekim 2015 17:38

    Cevap Ver

    Bu resimdeki yer kudüs mescidi değil kubbetus sahra mescididir. ısrail kudüsu yıkmak istediğinden gizlice yıktiklari zaman müslüman aleminde bir infial oluşmasın diye kudüs haberlerinde sürekli burayı göstererek kudüsun burası olduğu algisini yaratmak istemektedir.

Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
ÖTV, MTV arttı… Gözler o sektöre çevrildi
Dünya
İtalya bölünme için ilk adımı attı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu