Zengin Afrikalı sizi çağırıyor

Zengin Afrikalı sizi çağırıyor


Botswana yaklaşık 17 bin dolarlık kişi başı milli geliriyle Afrika’nın zengin ülkelerinden. Uluslararası kredi notu da en yüksek Afrika ülkeleri arasında. Elmas üretiminde dünya beşincisi. Türk ihracatçısı bu ülkeye mal satma arayışında.

Türkiye'nin Sahra altı Afrika ülkeleriyle siyasi ve ekonomik ilişkilerini geliştirme çabaları tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda Kenya'dan Senegal'e, Nijerya'dan Kamerun'a kara Afrika'daki çeşitli ülkelere gerek hükümet gerek iş dünyası düzeyinde bugüne kadar birçok ziyaret gerçekleştirildi. Bu ziyaretler de meyvelerini veriyor. Nitekim kıtadaki birçok ülkeyle dış ticaretimiz milyar dolar seviyelerine ulaşmış durumda. 

Üstelik Türk iş dünyasının Afrika'da ticari ilişkilerini geliştirmek istediği ülkeler, ekonomileri ve nüfuslarıyla kıtanın önde gelen ülkeleriyle de sınırlı değil. Hatta bunların arasında belki birçok işadamının haritada yerini bilmediği ülkeler bile var. İşte bu ülkelerden biri de Botswana… 

Özellikle ihracatçıların bu sıralar gündemlerinde yer alan Botswana'yı mercek altına aldık… Öncelikle Afrika kıtasının güneyinde bulunan ve denize kıyısı olmayan Botswana'yla ilgili birkaç bilgi verelim. Güney ve güneydoğusunda Güney Afrika Cumhuriyeti'nin bulunduğu Botswana'nın kuzey ve batısında Namibya, kuzeydoğusunda Zambiya ve Zimbabve yer alıyor. Resmi dili İngilizce olmasına rağmen halkın ancak dörtte biri bu dili konuşuyor. Diğerleri ise kendi kabilelerine mahsus dilleri kullanıyor. Ülke, adını en büyük etnik grup olan Tswana'lardan alıyor. 

Yaklaşık 2 milyon nüfusu bulunan Botswana, demokrasi alanında Afrika kıtasının en gelişmiş ülkesi olarak kabul ediliyor. 2011 yılında açıklanan İnsani Gelişme Endeksi'ne göre de kıtanın özellikle güney kesimindeki ülkeler içinde en iyi şartlar Botswana'da görülüyor. Afrika kıtasındaki diğer ülkelere göre daha sağlam bir ekonomiye sahip olan Botswana, yine kıtada en yüksek kredi derecelendirme notuna sahip ülkelerin başında geliyor. Yıllık büyüme oranı yüzde 8-9 arasında değişiyor. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu