BM mülteciler için harekete geçme çağrısında bulundu

BM mülteciler için harekete geçme çağrısında bulundu


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, sığınmacılar krizini defalarca görüşen fakat somut adımlar atmayan Avrupalı liderlere artık harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

O'Brien, BM yardım kuruluşlarının kaynak yetersizliği ile karşı karşıya olduğunu ve her geçen gün insani yardımlara daha fazla ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

İnsani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilmesi için daha fazla kaynağa gerek duyulduğunu belirten O'Brien,  "Aslında dünya hiç bu kadar cömert olmamıştı. Sorun bugün dünyada çok fazla kriz olması ve çok fazla insanın yardıma ihtiyaç duyulması. Suriyeliler hayatta kalmak ve güvende olmak gibi çok haklı gerekçelerle ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. Hepimizin hayattaki en temel gereksinimi de bu değil mi?" şeklinde konuştu. 

Milyonlarca Suriyeli sığınmacıya evsahipliği yapan Türkiye, Ürdün ve Lübnan'ın olağanüstü cömertlik gösterdiğini belirten O'Brien, "Bu ülkelerin aldığı muazzam sorumluluğun farkına varmalıyız ve gereken ortaklığı ve desteği göstermeliyiz. Avrupa'da sığınmacılar krizi defalarca görüşüldü ama artık gerçekçi ve somut destek vermek gerekiyor. Yardımların sürdürülebilirliği için işbirliği şart" dedi. 

O'Brien, Suriye'de terörist grupların çalıştırmak ve savaştırmak amacıyla gençlerin peşine düştüğünü belirterek, "Teröristlerin elinden kurtarmak için bu insanlara yaşayacak yer, eğitim ve umut verilmesi şart" ifadesini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Danıştay Başkanı Güngör'ü kabul etti
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırıyor

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu