Saray'daki koltuklar çürümekten kurtarıldı

Saray'daki koltuklar çürümekten kurtarıldı


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'in oturduğu koltuklar harap haldeki 470 parça mobilya arasında yer alıyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İstanbul’da Mabeyn Köşkü’ndeki görüşmeleri öncesinde verilen fotoğrafta oturdukları koltuklar, harap haldeki 470 parça mobilya arasında yer alıyordu.

Sultan Abdülaziz’in 1866’da Balyan Ailesi mimarlarına yaptırdığı ve 2. Abdülhamid döneminde devletin yönetim binası olan köşk, Atatürk’ün emriyle 1924’te Harp Akademileri Komutanlığı’na tahsis edildi.

Çıkan yangında köşkün bazı bölümleri yandı. 1978’de ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Köşk 1988’de Turgut Özal döneminde ihaleyle restorasyona alındı. 1999’da restorasyon tamamlandı.

Bu dönemde çıkan yangın sonucu birçok eşya tahrip oldu ancak bina mimarisiyle ilgili tüm incelikler kapsamlı bir şekilde elden geçirildi. Köşkün zamanla değişik kurumlarına dağıtılan eşyaları tek tek toplandı.

Harap haldeki 470 parça mobilya, konservasyon ve onarım sürecinden geçirildi. Erdoğan’ın Merkel’in kabulunde görülen o koltuklar da bu süreçte köşke getirildi.

Köşkün restorasyon sürecinin tamamında görev yapan Yüksek Mimar Restorasyon Uzmanı Ahmet Selbesoğlu, “Bu koltuklar çok kötü haldeydi. Titizlikle çalıştık. Üzerindeki Osmanlı arması çıkartılıp yerine yuvarlak mermer bir parça konulmuş.

Koltuk başlarındaki sonradan sökülen hilalleri fotoğraflardan yola çıkarak yerine koyduk ancak Osmanlı armasıyla ilgili kesin bir belge bulunamadığı için yeniden yapılamadı” dedi.

BÜYÜK MABEYN KÖŞKÜ'NÜN TARİHİ

Yıldız Sarayı'ndaki Büyük Mabeyn Köşkü, Sultan Abdülaziz tarafından 1866 yılında Balyan Ailesi mimarlarına yaptırıldı. Köşkün dış cephesi yivli ve kompozit başlıklar, sütunlar, konsollu ve dilimli arşitravlarla (sütunların taşıdığı üst yapının en alt parçası) bezendi. Köşkün iç planı ise eski mimari geleneğe dayalı olarak tamamlandı. Alt kattaki havuzlu Divanhanesi ve ikinci kata çıkan kristal trabzanlı merdivenleri, en çok ilgi çeken mekanları oldu. Köşkün üst katı padişah tarafından kullanılırken, diğer bölümler ise üst düzey saray görevlilerinin kullanımına aitti.

II. Abdülhamid döneminde (1876-1909) devletin yönetim binası olan köşk, hem Osmanlı hem Cumhuriyet döneminde önemli davetlerde kullanıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • UĞUR KAPLAN

    21 Ekim 2015 16:30

    Cevap Ver

    BENCE YILDIZ SARAYININ SEÇİLME SEBEBİ ATAMIZ ABDÜLHAMİT GİBİ ERDOĞANINDA İNGİLİZLERE KARŞI ALMANLARI KULLANARAK MUHALİF HAREKET SERGİLEMESİ . AMA BİZİM MEDYAMIZIN KOLTUKTA GÖZÜ. ARKADAŞ SORUYORUM NEDEN İSTANBUL NEDEN YILDIZ SARAYI... BU İŞİ SULANDIRMAK, BU FOTOĞRAFI HALKIN OKUYAMAMASINI SAĞLAMAK KOLTUĞU BAHANE EDEREK. BU, HURRİYET VE AVANELERİNİN İŞİ DE YA BİZİM MEDYAMIZ NEDEN BUNA TAKILIYOR. AHHH İÇİM YANIYOR. İSTANBUL İMAM HATİPLİ UĞUR OLARAK Bİ SİMİT DEN BUNUNLA İLGİLİ BİR MAKALE BEKLİYORUM.
    SAYGILARIMLA

Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Çavuşoğlu'ndan IKBY'ye uyarı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu