Liderler asrın projesinin açılışını yaptı

Liderler asrın projesinin açılışını yaptı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC'ye Su Temin Projesinin açılışını yaptı. Türk mühendislerin, planlayıp uyguladığı proje dünyada bir ilk. 1990'dan beri gündemde olan ancak 2011 yılında başlatılan proje ile KKTC'nin 50 yıllık su ihtiyacı karşılanacak.

"Asrın Projesi" olarak nitelendirilen, KKTC'nin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak, "KKTC Su Temin Projesi" ile Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınacak 75 milyon metreküp su, Akdeniz'e döşenen boru hattı vasıtasıyla Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarılacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "KKTC'nin su meselesinin kökünden çözülmesine" yönelik verdiği talimatın ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, yıllardır su sıkıntısı çeken KKTC'nin su ihtiyacını karşılamak amacıyla "KKTC Su Temin Projesi" hazırlandı.
"Asrın Projesi" olarak ifade edilen "KKTC Su Temin Projesi"nin Türkiye tarafında yer alan "Alaköprü" ve KKTC tarafındaki "Geçitköy" barajları, planlandığı üzere Mart 2014'te tamamlandı. 7 Ağustos'ta ise deniz geçiş boru hattı çalışmaları sona erdi.

Projenin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun bugün katıldığı törenle yapıldı.
Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanım sayın Başbakanlar değerli Mersinliler kıymetli misafirler sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum.

Dün gökyüzünde büyük bir başarıya şahitlik etmiştik. Bugün de Akdeniz'in altında benzer bir başarının şahitliğini yapmak üzere buradayız. Bu millet, karadan gemileri yürüttü. Bu millet boğazın altından Marmaray'ı inşa etti. Bu millet, şimdi Anamur'dan Kuzey Kıbrıs'a yine denizin altından 107 kilometrelik, hamdolsun su naklini gerçekleştiriyor. Bu millet, önümüzdeki yıl Avrasya tünelini yine boğazın altına inşa ediyor. Bu millet bir olursa, iri olursa, beraber olursa, kardeşçe yürürse, hep birlikte Türkiye olursa aşamayacağı hiçbir engel yoktur.

Ciddi bir su sıkıntı içinde olan KKTC'nin 50 yıllık su içme ve sulama ihtiyacını bu proje ile karşılıyoruz. 1,6 milyar TL'ye mal olan proje bir hayalin gerçekleşmesini temsil ediyor. Şimdi bir şey söyleyeceğim işte gerçek milli ve gerçek milliyetçilik budur. Lafla olmuyor uygulama ile oluyor.

"Dikkat ediniz!"

Terörle kimlik siyaseti yapmak suretiyle Allah için bu yatırımlar yapılabilir mi? Sokak aralarına, caddelere, belediyelerin iş makinelerini kullanmak suretiyle, hendek açanlarla millete hizmet gider mi? Soruyorum sizlere. İşte 1 Kasım bunun değerlendirileceği gündür, bunu hatırlatmak istiyorum. Onun için görevimizin ne denli ağır olduğunu bilmeniz lazım. Türkiye'yi hizmet siyasetinden uzaklaştırmaya yönelik her çaba, ülkemizin ve milletimizin geleceğine kast eden bir darbedir. Dikkat ediniz. Türkiye ne zaman büyüme, güçlenme, demokraside ve ekonomide sınıf atlama yoluna girmişse, önüne hemen birtakım engeller çıkartılmıştır. Kimi zaman terörle, kimi zaman darbelerle, kimi zaman sosyal çalkantılarla, ülkemiz farklı gündemlere yönlendirilmiş, milli hedeflerinden uzaklaştırılmıştır.
 
"Saldırıların üstesinden gelecek güce sahibiz"

Terör meselesini milletimizin gündeminden, ebediyen çıkarmak için gerçekten samimi bir mücadele verdik. Bu süreçte her türlü riski göze alarak cumhuriyet tarihinin en köklü reformlarını, demokratik hamleleri cesaretle hayata geçirdik. Elbette asırlık sorunları bir anda çözmek mümkün olmuyor. Son bir kaç aydır yeniden yükselişe geçen terör olaylarının, bizi güçlü ve müreffeh Türkiye hedefimizden vazgeçirmeye yönelik olduğunu biliyoruz. Bölgemizde yaşanan kaos ortamından güç alan terör örgütlerinin ülkemizi ve milletimizi hedef alan saldırılarının üstesinden gelecek güce sahibiz, bunu böyle biliniz.

Tam da terör örgütlerinin istediği şekilde onların diliyle devlete ve hükümete saldıran, hatta iftira atan siyasetçiler, Türkiye'nin terörle mücadelesi önündeki en büyük handikaplarıdır. Biz siyasi partilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, meslek örgütleriyle, medyasıyla karşılarına tek yürek, tek gövde olarak çıktığımızda inanın bana o terör örgütleri değil bomba, mantar tabancası dahi patlatamazlar.

"Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün"

Karşımızdaki sorun artık siyasi rekabetimizi, farklılıklarımızı bir kenara bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafından bir araya gelmemizi zorunlu kılıyor. Türkiye'nin doğrudan halkın oyuyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı sıfatıyla ülkemizin ve milletimizin işte bu birliğinin, beraberliğinin, kararlılığının temsilcisi olmaya çalışıyorum. Yatıyorlar, kalkıyorlar işte bakıyorsun ana muhalefeti kaçak saray, yavru muhalefeti kaçak saray. Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün. Ya ne kaçak sarayı be. Bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı makamının kaçak saray gibi bu tür şeylerle yıpratılması diye bir şey olabilir mi?

"Kuzu kuzu geleceksiniz"

Önce 'biz oraya gitmeyiz' diyorlardı. Ama daha sonra 'çağrılırsak gideriz' demeye başladılar. Zaten eninde sonunda bunu yapacaksınız, kuzu kuzu geleceksiniz, başka çareniz yok. Buradan tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, milletimizin her bir ferdine samimi bir çağrıda bulunuyorum: Gelin bu zor günlerinde ülkemize hep birlikte sahip çıkalım. Terörün karşısına hep birlikte dikilelim. Bölgemizde sahnelenen oyunu hep birlikte bozalım.

Ne diyorlar, 'Şu bakan istifa etsin, bu bakan istifa etsin'. Peki bu ülkede Sivas olayları olduğu zaman iktidarda kim vardı, Kahramanmaraş olayları olduğu zaman iktidarda kimler vardı, niye o zaman bu istifaları yapmadınız veya yaptırmadınız? Yani her bu tür olaylarda bakanların istifasını istemek ne demektir biliyor musunuz, bu ülkeyi yönetilemez hale getirmektir.

Bugün milli ve yerli bir duruş sergileyemeyenler, yarın tarih ve sonraki nesiller önünde başının eğik kalmasını bilmelidir. Acılar ve ölümler üzerinden kendilerine ikbal tesis etmeye çalışanlarla samimi olarak bunları engellemeye çalışanları milletimiz çok iyi biliyor ve hafızasına kaydediyor. Asker, polis, korucu vatandaş olarak verdiğimiz her bir kayıp yüreğimizi kor gibi yakıyor.
 
Bazı siyasiler terör mağdurları ile ilgili çıkardığımız yasa ile ilgili terör mağdurlarına bazı yardımlar yapılıyor bunun şehitlerle ilgisi yok. Bunu bile istismar ederek hükümeti yıpratmak istiyor. Başbakanlığımız döneminde bu yasayı çıkarmıştık, Ogün bunları konuşmayanlar bakın bunları da şehitler sınıfına soktular diyerek kampanya yürütüyorlar samimi olalım samimiyetsizlik o insanları bir gün vurur. Vatandaşlarımıza bunları anlatarak yanlışları düzeltmek gerekiyor. Türkiye bugünleri geride bırakacaktır.
Bu büyük projenin hayırlı olmasını diliyorum biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Emeği geçenleri kutluyorum. Su gibi aziz olun. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz daim olsun diliyorum.

Açılış töreninde Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşma yaptı.

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
Hepinizi saygı ile selamlıyorum KKTC'den teşrif eden misafirler Anavatana hoş geldiniz. Burada göğsümü kabartan bir projenin açılışını yapıyoruz. Allah'a şükrediyoruz milletimize armağan ediyoruz. Türkiye ve KKTC arasında mucizevi bir eserle bir köprü kuruyoruz Kıbrıs için canını feda eden şehitlerimize rahmet olsun. Şimdi biz sizin adınıza Anadolu'nun suyunu götürüyoruz. Türkiye ile Kıbrıs hiçbir zaman ayrılmayacak şekilde birbirine kenetlenmiştir. Türkiye son 13 yılda büyük atılımlar gerçekleşti.

Bugün Anadolu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti su gibi aziz projeyle bir kez daha birbirine kavuşuyor, bir kez daha kenetleniyor. Muhteşem bir su köprüsü kuruyoruz, Girne'yi Anadolu'ya bu kez su ile bağlıyoruz. Bütün dünyaya haykırıyoruz; Türkiye ile Kıbrıs hiçbir zaman ayrılmayacak şekilde birbirine kenetlenmiştir, Kıbrıs'a Türkiye'nin suyu bereket ve izzet götürecektir

"Bu projelerden yükselen birlik ve kardeşlik mesajıdır"

Bu eseri şehitlerimize armağan ediyoruz Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığından bugüne dünya rekorları kırdık büyük ve güçlendik. Dün gece 4B uydusunu fırlattık işte dünyaya meydan okuyan Türkiye Cumhuriyeti. 1 Kasım'a hazır mısınız? Bu ülkeyi istikrarsızlığa sürüklemek isteyenlere biriz demeye hazır mısınız?

Bu projeler barış, adalet ve huzur projesidir. Bugün organize bir terör saldırısı ile karşı karşıyayız. Türkiye2nin büyüme istikrarı durdurulmak isteniyor. Hepsi birden saldırdılar. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Türkiye terör ve teröristlerin emeline geçit vermeyecektir. Dün Bursa'da söyledim birileri bizi korkutacağını düşünebilir, ülkemizin her yerinde dimdik ayaktayız. Teröristlere verilecek en büyük cevap bu projelerden yükselen birlik ve kardeşlik mesajıdır. Bu projeyi baştan beri takip eden Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.

Bu devasa projemiz 1,6 milyar TL'ye mal oldu bugün KKTC ve Türkiye için tarihi bir gün. geçmişte adaya huzur ve barış getirmiştik şimdide bütün canlılar için hayat olan suyu getiriyoruz. Adaya getirdiğimiz suyun barış suyu olacağını düşünüyorum. Türkiye mevcut müzakere sürecinin adil bir şekilde sonuçlanmasını temenni etmektedir. Kritik dönemi başarı ile tamamlayacağız.

Projenin hayat geçirilmesine emeği olan herkesi kutluyorum hepimize hayırlı uğurlu olsun Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. 1 Kasım'da inşallah en gür sedayı Mersin'den duymak istiyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Davutoğlu'nun ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı' konuşma yaptı.
Asrın Projesi açılışında konuşan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı hem projeyle ilgili hem de Türkiye'nin son günlerdeki durumuyla ilgili önemli detaylara dikkat çekti. Akıncı'nın konuşmasından öne çıkan başlıkla rşöyle:
Hepinizi saygı ile selamlıyorum kuşkusuz siz önemli bir denemden geçiyorsunuz Türkiye KKTC'deki seçimlere baktığında partiler arasında fark görmüyor aynı şekilde ben de size baktığımda hepinizi bir ve bütün olarak görüyorum. Ankara'da korkunç terör olayı yaşandığında sizlerle beraber biz de ağladık eğer Türkiye yas tutuyorsa KKTC'de yas içindedir dedik. Bu korkunç olaylar bir daha yaşanmasın. Şimdi bir büyük sevinci paylaşıyoruz. Küresel ısınmanın yaşandığı günümüzde su petrolden daha önemli hale geldi. Bu su Kıbrıs'ın üretimini artıracak sarı olan rengimizi yeşile döndürecek bu kalkınmayı da beraberinde getirecek kendi kendine yeten bir Kıbrıs'ın yaratılması demektir gelecekte AB içinde daha çok yarışılabilecektir.
"Bir barış suyu"
Sürdürülebilirliği çok önemli bu projenin Doğu Akdeniz'de doğalgaz, su bütün bunların karşılıklı bağımlılık ilişkisinde fayda sağlayacağını düşünüyorum. Doğalgazın Türkiye üzerinden AB'ye gönderilmesi en akılcı yoldur. Bu suyu Güneyle de paylaşabiliriz. Bir barış suyunu konuştuğumuzu söylemek isterim. Sayın Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Onun iradesi olmazsa sonuç almış olmazdık. Sayın hükümetin, ilgili bakanların yaptıkları çalışmalar bize bu mutlu sonucu getirmiştir bütün Türkiye Cumhuriyeti kurumlarına teşekkür ediyorum. Türk halkı bugün 2,5 milyon mülteci le aşını paylaşıyor bu büyük bir alicenaplıktır şimdi bizimle suyun da paylaşıyor herkese teşekkür ediyorum hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

250 METRE DERİNLİĞİNDE

"Asrın Projesi" olarak nitelendirilen, KKTC'nin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak, "KKTC Su Temin Projesi" ile Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınacak 75 milyon metreküp su, Akdeniz'e döşenen boru hattı vasıtasıyla Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarılacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "KKTC'nin su meselesinin kökünden çözülmesine" yönelik verdiği talimatın ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, yıllardır su sıkıntısı çeken KKTC'nin su ihtiyacını karşılamak amacıyla "KKTC Su Temin Projesi" hazırlandı.
"Asrın Projesi" olarak ifade edilen "KKTC Su Temin Projesi"nin Türkiye tarafında yer alan "Alaköprü" ve KKTC tarafındaki "Geçitköy" barajları, planlandığı üzere Mart 2014'te tamamlandı. 7 Ağustos'ta ise deniz geçiş boru hattı çalışmaları sona erdi.

KKTC İçmesuyu Temini Projesi'nde uygulanacak olan deniz geçişi, 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor, bin 600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor.

Dünyada ilk defa uygulanan askılı boru sistemiyle Alaköprü Barajı'ndan alınan su, ilk kez 24 Eylül'de KKTC'de tarafında inşa edilen Geçitköy Barajı'na iletilmişti.
 
75 milyon metreküp su, KTC'ye aktarılacak

Projeyle KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanması için Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınacak 75 milyon metreküp su, Akdeniz'e döşenen boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarılacak.
Su, Türkiye tarafı 24 kilometre, deniz geçişi 80 kilometre ve KKTC tarafı 3 kilometre olmak üzere toplam 107 kilometre uzunluğundaki boru hattı vasıtasıyla KKTC'ye ulaştırılacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Küstah vali Kerkük'ten meydan okudu: Gelin de görelim!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu