Artık Yalnız Değilsiniz!

Artık Yalnız Değilsiniz!


AK Parti sağlık, eğitim, ulaştırma, enerji gibi çeşitli alanlarda büyük devrimler yaptı. 3 Kasım 2002'de görevi devraldı ve 'Yeni Türkiye' kurmayı hedefledi.

Dünya, Ak Parti iktidarlığında Orta Doğu'nun vazgeçilmez aktörü haline ve söz sahibi olan 'Yeni Türkiye'yle karşı karşıya kaldı.

Bu denli bir devrimin amacı  neydi? Güçlü bir ekonomiye, savunmaya, eğitime sahip bir ülke konumunda olmak, refah içinde yaşayan bir toplum haline gelmek miydi? Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız neden oy veriyordu? Neden dünyanın dört bir yandan dualar ediliyor, destek mesajları yolluyorlardı?

Güçlü bir Türkiye, yurt dışında yaşayan Türklerin ve İslam camiasının sorumluluğunu alabilmek, onları koruyabilmek, yanında olabilmek demek.

2007 yılında Afganistan'da iş yapan ZMD adlı Türk firmasında çalışan beş Türk vatandaşı rehin alınmıştı. Dışişleri Bakanlığı'nın gece geç saatlerde başlattığı girişimin ardından rehineler serbest bırakıldı.

2011 yılında Libya'da Kaddafi karşıtlarının başlattığı isyan büyürken, 10 gün içinde 25 bin vatandaşımızı Türkiye’nin bir buçuk misli bir ülkenin her bir köşesinden toplayıp bir kişinin dahi burnu kanamadan ailelerinin yanına getirmek güçlü ve kudretli bir devletin yapabileceği bir iştir.

Türkiye, Libya'daki olayların büyümesiyle kendi vatandaşlarının ardından, diğer ülke vatandaşlarının tahliyelerine de devam etti. Bin 135 Mısır vatandaşı, Türk fırkateyni TCG Gelibolu'nun eşlik ettiği Samsun Feribotu ile ülkelerine intikal ettirildi.

2011 yılında Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e karşı gösterilerin sürdüğü Mısır'da bulunan Türklerin Türkiye'ye getirilmesi için Türk Hava Yolları (THY) tarafından 3 adet uçak hazırlandı. Mısır'da yaşayan 750 Türk vatandaşının tahliyesi gerçekleştirildi.

2011 yılında ''Yasemin'' devriminden sonra olayların büyüğü Tunus'tan 8'i bebek 333 Türk vatandaşı uçakla İstanbul'a getirildi.

 2013 yılında El Kaide yanlısı gruplar tarafından kaçırılan Bünyamin Aygün, Dışişleri Bakanlığının devreye girmesinin ardından, sağ salim kurtarılarak Türkiye'ye getirildi.

2013 yılında Almanya Köln-Bonn Havalimanında Türk vatandaşı Yaşar Albayrak’a yönelik Alman polisinin uyguladığı şiddete Siyasilerden sert tepkiler verilmekle yetinilmemiş, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’na konuyla ilgilenmeleri talimatını verilmişti.

2014 Eylül ayında IŞİD tarafından rehin alınan Musul Başkonsolosu ile beraberindeki 45 konsolosluk çalışanı başarılı bir şekilde kurtarıldı.

2015 Nisan ayında Nepal'daki depremden kurtarılan 242 Türk vatandaşı THY uçağı ile Türkiye’ye getirildi.

2015 Nisan, Numan Kurtulmuş Almanya'nın Witten kentinde kundaklanan Sultan Ahmet Camii'ni ziyaret ederek buradayız mesajı verdi.

2015 Nisan ayında Yemen’de devam eden iç karışıklıkların ardından Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait TCG Büyükada Korveti 55 Türk vatandaşı Türkiye'ye getirildi.

2015 eylül Bağdat'ta kaçırılan 16 Türk işçinin serbest bırakılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla özel uçak "ANA" ile Türkiye'ye getirildi. ANA uçağı ile Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da Bağdat'a gitti.

Medine Gülbe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu