Erdoğan: Desteklediğiniz terör yarın silahı size çevirir

Erdoğan: Desteklediğiniz terör yarın silahı size çevirir


Cumhurbaşkanı Erdoğan W20 Zirvesi açılış töreninde konuşuyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Kapsamında düzenlenen W20 Zirvesi açılış törenine katıldı. Türkiye G20 dönem başkanlığında bir ilke imza atarak W20 (Women 20) kadın grubunu kurdu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Büyümeye çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Kadınların iş gücüne katılması, ihtiyacımız olan büyümeyi elde etmede en önemli imkanımızdır. Bu fırsattan yararlanmak için neler yapılabileceğini beraberce tartışmalıyız. Kaliteyle birlikte kadın ve gençlerin önünü açabilmek, teknolojik gelişmelere imkan sağlamak da ancak kapsayıcı bir büyümeyle mümkündür.
G20 ülkeleri olarak geçtiğimiz yıl aldığımız en önemli kararlardan birisi de kadınlarla ilgiliydi. Dünya genelinde 2025 yılına kadar kadın ve erkeklerin iş gücüne katılımları arasındaki farkı yüzde 25 oranında azaltma hedefini Türkiye olarak benimsedik.

Bu hedefe ulaşmamız, 10 yıl içinde tüm dünyada 100 milyon kadını iş gücüne kazandırmamız anlamına gelir.

Dünya genelinde kobilerin önemli bir bölümünün kadınlara ait olduğunu belirtmek istiyorum. Değerli konuklar dönem başkanlığımızdaki uygulamalardan biri verilen taahhütlerin zamanında uygulanmasıdır. Bizim artık patinaja tahammülümüz yoktur netice istiyorsak uygulamayı göreceğiz. 2018 yılına kadar uygulamalar hayat geçerse yüzde 2 civarında büyüme gerçekleşecektir.

Kadınların eğitim ve iş fırsatlarına daha kolay erişmesi yoksulluğun azaltılmasına da katkı sağlayacaktır. Türkiye'de bu anlamda önemli adımlar atıldı. Bugün artık üniversiteden mezun olan kız ve erkek çocuklarımızın iş hayatına katılımı hemen hemen aynıdır. Kadın girişimciliği konusunda da önemli gelişmeler yaşandı 2001'de yüzde 4,9 olan girişimci oranı yüzde 8 oldu. Kadınlar sosyal hayatta da etkinliği artırıyor yeterli mi değil. Dünyada kadınlara seçilme hakkını veren ilk ülkelerden biri Türkiye'dir. Kadınların her alanda daha ileri düzeyde temsili sağlanması için çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bu gelişilmeler tesadüfi değil kararlılıkla hayata geçirilen politikaların sonucudur. Çalışan anneler ile yeni doğum yapan kadınlara yönelik ilave ekonomik katkıların çalışmaları yapıldı. Kadınların ekonomik hayattaki etkisi artırılmak amaçlanıyor. Erkek ve kadınlar arasındaki ücret farkının hala devam ettiğini görüyoruz. Başbakanlığım döneminde performans sistemini getirmek istedik eşit işe eşit ücret dedik.

"Suriye halkının kurtuluş mücadelesini destekliyoruz"

Bugün Suriye'de olanlar aslında bir devrim arayışı değildir, o aşama geride kaldı. Artık bu ülkede yaşananlar, Suriye halkının kurtuluş mücadelesidir. Geçmişte Kurtuluş Savaşı vermiş bir ülke olarak Suriye halkını biz çok iyi anlıyoruz. Biz Türkiye olarak demokrasinin ve özgürlüklerin yanında olması gereken her ülke gibi Suriye halkının kurtuluş mücadelesini destekliyoruz.

"Teröre karşı olmak, ahlaki bir duruştur"

Dünyadaki birçok demokrasi ülkesi bu yaşananları desteklemektedir. Demokratik olduğunu söyleyen ülkelerin çoğu darbeleri destekliyor. Buralara bomba gönderiyorsunuz. Daha çok vur daha çok öldür diye. DAEŞ ve PKK gibi terör örgütlerini Suriye halkının kurtuluş mücadelesine karşı savaşıyor. Türkiye adı ne olursa olsun tüm terör örgütlerinin aynı şekilde karşısındadır. Teröre karşı olmak ahlaki bir duruştur. İşinize geldiği için desteklediğiniz terör örgütü yarın silahını size doğrultur. Terörün karakteri ve cibiliyeti budur. El Nusra denilen örgütte DAEŞ'e karşı savaşıyor. Ama El Nusra'yı terör örgütü olarak kabul ediyorsunuz. İyi terör örgütü kötü terör örgütü diye ayrım yapıyorsunuz. Terör örgütünün iyisi kötüsü olur mu ya?

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu