Putin  'elektronik duvar'a toslayacak

Putin 'elektronik duvar'a toslayacak


Rusya ve Esed rejiminin IŞİD’i Türkiye’ye sürme planı sınıra örülmeye başlanan 'elektronik duvar'la engellenecek.

Elektronik algılayıcılar, yaklaşanları kilometrelerce uzaktan tespit edebilen radarlar, sensörler ve İHA’lar Türkiye sınırını hem IŞİD hem de bölgedeki diğer terör örgütlerinin sızmalarına kapatacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, “Geçen 28 Mayıs'ta Haseke'de IŞİD, PKK ve rejim bir masaya oturdular ve anlaştılar, muhalefete saldırıya karar verildi. Türkiye sınırını paylaşmak için IŞİD ve PYD o toplantıda oturdular, Suriye rejimi ile anlaştılar" şeklindeki açıklamaları, Rusya ve Esed Rejimi'nin bölgede oynadığı oyunu tekrar gündeme getirdi. Rusya'nın bölgedeki hamleleri, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim ile yapılan resmi görüşme, Esed Ordusu ile YPG ittifakına yönelik çalışmalar “Esad ve Putin'in IŞİD'i Türkiye'ye sürme planı" olarak algılanmıştı. Birkaç gün önce de Rus resmi televizyonundan “Suriye ordusunun saldırıları sonrası IŞİD militanları Türkiye sınırına doğru kaçıyor" haberleri yapılmıştı.

AŞAMAYACAKLAR

Rusya ve Esed rejiminin radikal örgütleri Türkiye'ye sürme planı, sınırda hummalı çalışmalarla örülmeye devam eden “beton duvar"a toslayacak. Sınırı elektronik duvarla kaplamak üzere yürütülen çalışmaların tamamlanmasıyla asker elektronik duvarın Türkiye bölümünde değil Suriye yakasında nöbette kalacak. Değişen angajman kuralları kapsamında görülen en ufak tehdit vurulacak. Terörist gruplar duvara yaklaştırılmayacak.

SURUÇ KATLİAMININ ARDINDAN BAŞLATILDI

Suriye'den Türkiye'ye yönelen tehdit üzerine 2014 yılında gündeme gelen, IŞİD'in Suruç katliamının ardından Güvenlik Zirvesi'nde alınan karar uyarınca vakit geçirmeksizin örülmeye başlanan “duvar", Türkiye'nin Suriye ile 911 kilometrelik sınır hattında gerekli bölgelere örülüyor. Suriye Sınırı Fiziki Güvenlik Sistemi (SFGS) entegre çalışmaları, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Mardin illerini kapsıyor.

SINIR HATTI İHA'LARLA 24 SAAT GÖZLENİYOR

Ancak ilk etapta Suriye sınırında öncelikli güvenlik önlemleri alınıyor. Yürütülen hummalı çalışmalar kapsamında önümüzdeki aylarda beton duvar hattının örülmüş ve bazı gerekli bölgelere elektronik algılayıcı sistemlerin yerleştirilmiş olması planlanıyor. Ayrıca sınır hattı halen İHA'larla 24 saat gözetleniyor.
İnşaat tam gaz sürüyor.

Çalışmalar tamamlandığında Gaziantep sınırı 51 kilometrelik bir hatta modüler duvarla kaplanmış olacak. Hatay Reyhanlı'da 36, Şanlıurfa sınırında 18, Mardin sınırında 44 kilometrelik duvar örme çalışmaları sürüyor. Devriye ve olası hızlı müdahale görevlerinin daha hızlı ve kolay icrası için de Gaziantep sınırına 103, Hatay sınırına 58, Şanlıurfa sınırına 84, Mardin sınırında 32 km yol yapım çalışmalarına devam ediliyor.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul Adalet Sarayı önünde silahlı kavga
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Fransa basını sustu

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu