Stratejik yatırım açıklandı!

Stratejik yatırım açıklandı!


Ekonomi Bakanlığı, dün Bakan Zeybekci'nin açıkladığı fakat detay vermediği 10,5 milyar lira tutarındaki iki adet stratejik yatırım teşvik belgesini açıkladı.

Ekonomi Bakanlığı, dün Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin açıkladığı fakat detay vermediği 10,5 milyar lira tutarındaki iki adet stratejik yatırım teşvik belgesini açıkladı. Yazılı yapılan açıklamada, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; söz konusu yatırımların faaliyete geçmesi sonucu 4 milyon metreküplük ilave yeraltı doğalgaz depolama kapasitesi oluşacağını kaydetti.

Açıklamaya göre, enerji ithalatı, genel ithalatın önemli bir bölümünü teşkil ettiğinin bilindiği, bu nedenle enerji konusu gerek cari açık, gerekse arz güvenliği bakımından politikaların belirlenmesinde önem verilen konuların başında geldiği vurgulandı.

DOĞALGAZ DEPOLAMA KAPASİTESİ ARTIRILMASI İÇİN ÖNEMLİ

Hızla gelişmekte olan Türkiye'de doğalgaz kullanımının sanayi ve konutlar için önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceği öngörüldüğünden, enerji arz güvenliğinin sağlanması yanında mevsimsel talep ve fiyat dalgalanmalarını dengelemek ve maliyet avantajımızı artırmak için yer altı doğalgaz depolama kapasitesinin artırılması büyük önem taşıdığı belirtilerek,

Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında da, enerjide arz güvenliğinin sağlanarak, tüketicilere uygun fiyat üzerinden kesintisiz bir şekilde enerji temini için önemli düzenlemeler gerçekleştirildiği açıklandı.

TESİSLER MERSİN İLİ TARSUS İLÇESİNDE

Ağustos ayında gerçekleştirilen son karar değişikliği ile belirli büyüklükteki öncelikli yatırımlar stratejik yatırım olarak kabul edilmiş ve söz konusu karar değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadarki süreçte bu kapsamdaki yer altı doğalgaz depolama yatırımları için iki adet stratejik yatırım teşvik belgesi düzenlendiği ve bu düzenlemelere göre, Mersin ili Tarsus ilçesinde gerçekleştirilecek tesisler için herbirisi 7 milyar TL ve 3,5 milyar TL olmak üzere toplam 10.5 milyar TL tutarlarında 2 ayrı yatırım yapılmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu