Teröristlerin hedefi eğitim kurumları

Teröristlerin hedefi eğitim kurumları

  • 15 Ekim 2015 14:38


Saldırı ve eylemlerle Çözüm Süreci'ni baltalayıp Doğu ve Güneydoğu halkının yaşam alanını sınırlayan terör örgütü, okullara yönelik saldırılarla da çocukların eğitim hakkını engelliyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yol kesme, araç yakma, barikat kurma, hendek kazma ve patlayıcılarla tuzak kurma eylemleri gerçekleştiren terör örgütü PKK, bölgedeki okullara da saldırarak çocukların eğitim hakkını engelliyor.

Bölücü terör örgütünün bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde son yıllarda hayata geçirmeye çalıştığı "eğitimin boykot edilmesi" çağrısı, çocukları eğitimden yoksun bırakmanın yanı sıra öğretmenler ve veliler üzerinde de korku oluşturuyor.

Geçen yıl Kobani (Ayn el Arap) bahanesiyle düzenlenen eylemlerde ülke genelindeki 200 okula saldırarak büyük tahribata yol açan terör örgütü yandaşları, bu yıl da Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki şiddet eylemleriyle Çözüm Süreci'ni baltalıyor, halkın yaşam alanını sınırlayıp, okullara yönelik saldırılarla çocukların eğitim hakkını engelliyor.

Okulların yakınlarına el yapımı patlayıcılar da yerleştiren terör örgütü mensupları, hedef aldıkları çocuklar ve öğretmenlerle kanlı eylemlerini sürdürmeyi amaçlıyor.

Uzmanlar, sözde "anadilde eğitim" talebiyle boykot çağrısı yapan terör örgütünün ve yandaşlarının asıl amacının bölge halkını cahil bırakmak olduğunu belirtiyor, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri de PKK'nın bu çağrıyla çocuk ve gençleri eğitimden uzak tutup, örgüte eleman kazandırma amacı taşıdığına dikkati çekiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu