Enflasyon rakamları açıklandı

Enflasyon rakamları açıklandı


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, aylık ÜFE 0.81, TÜFE 0.66, Yıllık ÜFE 2. 30, TÜFE 7.9 olarak gerçekleşti.

TÜİK'den yapılan açıklamaya göre, aylık değişim; tarımda yüzde 0.07, sanayide yüzde 0.96 artış olarak gerçekleşti.
Tarım sektörü endeksinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0.06 düşüş, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.77 düşüş ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 2.26 artış gerçekleşti. Sanayi sektörü endeksinde ise, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0.61, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.00 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4.64 artış gerçekleşti.

Açıklamaya göre, sanayide en yüksek aylık artış basım ve yayım ürünlerinde gerçekleşti. Sanayinin üç sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0.61, imalat sanayi sektöründe yüzde 0.90, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 1.78 artış olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler basım ve yayım (yüzde 5,10), motorlu kara taşıtları (yüzde 3.71), büro makineleri imalatı (yüzde 3.53), iletişim cihazları imalatı (yüzde 2.03) alt sektörleridir. Buna karşılık giyim eşyası imalatı (yüzde -0.29) ve metal cevherleri ( yüzde -0.17) bir ay önceye göre endekslerin en fazla gerilediği alt sektörler oldu.

ÜFE’de kapsanan 788 maddeden; 186 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 367 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 235 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Fatma hanıma İtibar suikastı yapıyorlar
Türkiye
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar uyarısı
Dünya
Afganistan 'da Polis eğitim merkezine saldırı

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu