İstikbal yeniden göklerde!

İstikbal yeniden göklerde!

  • 15 Ekim 2015 11:38


Hava Kuvvetleri Komutanlığının, İspanya'da test edilen "Airbus A400M" tipi nakliye uçağının düşmesi üzerine uçuşlarına iki ay ara verdiği envanterindeki aynı model uçaklar, yeniden göreve başladı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterindeki 2 A400M Atlas uçağı, emniyet tedbirleri kapsamında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün talimatıyla mayıs ayında uçuşlarının ertelenmesinin ardından çeşitli test ve denemelerden geçirildi.

Uzun süren testlerin olumlu sonuçlanmasından sonra Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın emriyle uçuşlara verilen ara sona erdirildi.

Yeniden gökyüzüyle buluşan 2 A400M Atlas uçağı, 5 Ekim'den itibaren nakliye görevlerine başladı.

İlk defa Atak'ı taşımıştı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki A400M Atlas uçağı, milli helikopter Atak'ın nakliyesini de gerçekleştirmişti.

İlk kez gerçekleştirilen "Atak taarruz helikopterlerini ulaştırma görevi" kapsamında Atlas'ın taşıdığı helikopterler, Malatya'daki 2'nci Kara Havacılık Alay Komutanlığından Kayseri'deki 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığına teslim edilmişti. 

Öztürk de uçmuştu

Türkiye'ye ait ilk A400M Atlas stratejik ulaştırma uçağının teslimatı, 12 Mayıs 2014'te Kayseri'deki 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında düzenlenen törenle gerçekleştirilmişti. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk de 24 Aralık 2014'te A400M Atlas ile ilk uçuşunu yapmıştı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki iki A400M Atlas uçağı, havadan personel atlatma ve malzeme atma gibi taktik görevler ile uzun menzilli birlik intikalleri, yolcu ve malzeme taşıma gibi lojistik görevlerde kullanılıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu