Mülteciye Haçlı kıskacı

Mülteciye Haçlı kıskacı


Avrupa, kabul etmemekte direndiği Müslüman göçmenleri, "dinleriyle yerleşim hakları" arasında tercih yapmaya zorlamaya başladı.

Suriye başta olmak üzere Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya'dan Batılı ülkelere göçmen akını devam ederken, kapılarını kapalı tutan Avrupa'ya kabul edilme sırasında skandallar yaşandığı ortaya çıktı.
Danimarka'da her yıl çok sayıda mültecinin ülkede oturma izni alabilmek için din değiştirerek Hristiyan olduğu ifade edildi. Danimarka Mülteciler Kurulu'ndan verilen bilgilere göre, bu yıl görülen 55 davanın sonuçlandığı ve 42 kişiye oturum izni verildiği, bu kişilerin büyük çoğunluğunun dinini değiştiren Müslümanlar olduğu belirtildi. Bilgilerde, 42 oturum izninden 31'inin ilk aşamada ret yanıtı alan kişilere verildiği, bunun nedeninin ise dinlerini değiştirmeleri olduğunun altı çizildi.
KURULDA PAPAZLAR VAR

Öte yandan Vesterbro semtindeki Apostel kilisesi papazı Niels Nymann Eriksen, kimseyi aynı gün Hristiyanlığa kabul etmediklerini, en az sekiz ay boyunca onlar hakkında izlenimlerini kayıt altına aldıktan sonra Mülteciler Kurulu'na bilgi verdiklerini söyledi. Eriksen, Mülteciler Kurulu'nda papazların da yer almasının önemli olduğuna dikkati çekti.
Berlingske gazetesinin haberine göre, Danimarka'da 2013'ten bu yana 106 mültecinin dinlerini değiştirdiği için oturum izni aldığı ve bu kişilerin büyük çoğunluğunun Afganistan ve İran'dan gelenler olduğu vurgulandı. Din değiştirerek oturum izni alanların yüzde 37'sinin Afgan, yüzde 42'sinin İranlı olduğu, bu mültecilerin Hristiyan olarak ülkelerine geri dönmeleri halinde idam edilebileceği dikkate alındığı için oturum izinlerinin çok daha kolay verildiği ifade ediliyor.
'Çok absürt bir olay'

Aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi milletvekili ve yabancılar sözcüsü Martin Henriksen konuyla ilgili, ''Bu çok absürt bir olay. Önce ret yanıtı alıyorlar ve sonrasında birdenbire Hristiyan olup oturum izni alıyorlar. Bu insanların mülteciler sisteminde açık bulduklarını gösteriyor'' diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doktorundan Deniz Baykal'ın sağlık durumuna ilişkin flaş açıklama
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
Hamas'tan İran'a 'sürpriz' ziyaret

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu